FOMC Öncesi Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu

FOMC Öncesi Piyasalarda Son Durum

Piyasalar bu akşamki FOMC tutanaklarını bekliyor. Üç hafta önce FOMC’nin son yıllarda faiz artışına en çok yaklaştığı FOMC toplantısının tutanakları. Fakat tutanaklardan önce gece neler yaşanmış bir onu gözden geçirelim.
Asya seansında Japonya’dan gelen veriler dikkat çekti. Japonya’dan cari denge 1.59 trilyon ile beklentiden iyi gelirken çekirdek makine siparişleri piyasa %3.3 artış beklerken %5.7 geriledi. Diğer bir Japonya verisi ise sabah saatlerinde gelen ve 47.5 ile beklenti altı kalan ekonomi gözlemcileri güven endeksi.
Yani Japonya’dan bir iyi veri, iki kötü veri fakat büyüme ve enflasyon gibi birinci derece önemli veriler dışında Japonya’dan gelen verilerin piyasa üzerinde ciddi bir etki yaratmadığını gördük şu ana kadar. Piyasa büyüme ve enflasyon verileriyle BoJ’un bundan sonraki hamlelerini tahmin etmeye çalışıyor.
Fakat gelen verilerden çekirdek makine siparişlerinin beklenti altı kalmasının üçüncü çeyrek büyüme için negatif olduğunu söyleyelim. İkinci çeyrekte negatif büyüyen (daralma) Japonya ekonomisinin üçüncü çeyrekte de negatif büyümesi teknik resesyon anlamına geliyor ve BoJ’un ek parasal gevşeme ihtimalini artıracak.
Borsalara baktığımızda yedi günlük tatilden dönen Çin Şangay endeksi kapanışa doğru %3’e yakın artıdayken, Güney Kore KOSPI %0.64 artıda, Japonya Nikkei %1’e yakın ekside, Avustralya ASX endeksi ise %0.24 artıda kapandı.
Pariteler tarafında ise 30-40 pipslik sınırlı hareketler vardı. Piyasalar akşam 21.00’de yayınlanacak olan FOMC tutanaklarını bekliyor. Tutanaklarda üç hafta önceki toplantıda neden faiz artırılmadığının cevabını bulmaya çalışacağız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.