Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 08.09.2015

İki Devden İki Önemli Veri

Haftaya durgun bir ekonomik takvimle başlayan piyasalar ikinci günde bunun acısını çıkarıyor. Gece hem Çin hem Japonya’dan çok önemli veriler açıklandı. Biri dünyanın ikinci diğeri de üçüncü büyük ekonomisi ve verilerden biri ticaret dengesi diğeri de büyüme olunca piyasalar daha bir pürdikkat bekledi verileri.
Ticaret dengesi Çin’den ve 60.24 milyar dolar ile beklentiden daha yüksek. Veri iyi mi kötü mü buradan bakınca karar vermek zor. Beklentiden iyi verinin en büyük nedeni ithalatın beklenenden çok daha fazla düşmüş olması. Piyasalar %7.9 düşüş beklerken gelen veriler ithalattaki düşüşün %13.8’e ulaştığını gösteriyor. Yani beklenenin iki katı kadar bir düşüş var. İhracatta ise %6.6 düşüş beklenirken %5.5 düşüş gerçekleşmiş.
İthalattaki düşüş doğrudan iç taleple ilgili ve global büyüme ihracatı baskı altında tutarken içeride de iç talep/tüketimin ekonomiye istenen desteği vermekten uzak olduğunu gösteriyor bizlere. Yani aslında manşet rakama baktığımızda iyi bir veri gibi görünebilir fakat detaylar pek öyle değil.
Japonya’dan da ikinci çeyrek final büyüme verisi açıklandı. Üç hafta önce öncü rakamlar gelmişti ve öncü rakamlara göre %-0.4 küçülmüştü dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi. Bugün ise %-0.4’den %-0.3’e revize edildi bu rakam. Yıllıklandırılmış bazda ise %-1.2’lik bir daralmaya işaret ediyor. Daralmanın en büyük nedenleri zayıf ihracat performansı ile yavaşlayan hane halkı ve özel sektör harcamaları.
Kötü büyüme verisi Japonya merkez bankası BoJ’un ‘ekonomik toparlanma enflasyonun %2’lik hedef gitmesine destek olacak’ hayalini de suya düşürüyor. Petrolde yaşanan son tur gerileme, düşük büyüme verisi, enflasyonda kıpırdama olmaması… Tüm bunlar BoJ’un varlık alım programını büyütmesi için ciddi nedenler olarak sayılabilir fakat banka büyük ihtimalle bu senenin son çeyreğindeki enflasyon verilerini görmek isteyecek yeni bir karar vermeden önce.
Borsalarda ayrışma var. Çin Şangay %2 üzerinde artıda kapanışa doğru gelen alışlarla. Diğer yandan Japonya Nikkei endeksi ise %2.5’e yakın kayıpla kepenkleri indirdi. Paritelere baktığımızda EURUSD’de Çin’den gelen ticaret dengesi raporu sonrası 1.12 üzerinde hızlı bir ralli denemesi dikkatimizi çekiyor fakat Avrupa seansı başlarken aldıklarını geri veriyor parite, şu anda 1.1180 bölgesinde.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.