Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 08.07.2015

Grexit’e Beş Gün Kala

Dünkü toplantıya Yunanistan yeni tekliflerle gelmediğinin ortaya çıkmasının ardından zirvede bir ilerleme kaydedilmesinin imkansız olduğunu biliyorduk fakat Avrupalı liderlerden gelen açıklamalar bundan sonrası için de hiç umut vermiyor. 
Yumuşatmayı bir tarafa bırakın liderlerin söylemlerini daha da sertleştirmesi durumun vehametini ve kreditörlerin Yunanistan’a olan öfkesini bir kez daha ortaya koyuyor. İşte bazı liderlerden dünkü zirve sonrası gelen açıklamalar;
Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite
Yunanistan için parti sona erdi. Bir ülkenin çektiği ziyafetin, yaptığı aşırı harcamaların bedelini başta bizim gibi maaşları düşük başka ülkeler olmak üzere başka ülkelere ödetemezsiniz.
Hollanda Başbakanı Rutte
Yunanistan’ı Euro Bölgesi’nde tutmak için bir mucizeye ihtiyacımız var.
Malta Cumhurbaşkanı Muscat
Referandum Yunan halkının AB’ye karşı düşmanlığını artırdı bu nedenle biz de taleplerimizde hiç olmadığımız kadar sert olmak istedik.
Almanya Şansölyesi Merkel
Çözüm bulmak için sadece bir kaç günümüz kaldı ve çok iyimser değilim.
Yunanistan’a kabul edilebilecek bir programla gelmesi için beş gün verildi. Eurogroup Cumartesi günü tekrar toplanacak ve Yunanistan’dan gelen son teklifi değerlendirecek. Eğer yeterli bulunmazsa sonraki günkü AB Zirvesi’nde Grexit ve bunu tüm birliğe zarar vermeden kontrol etme yollarını tartışılacak. AB Komisyonu Başkanı Juncker zirve sonrası konuşmasında Grexit için detaylı bir senaryo hazırladıklarını açıkladı. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.