Uluslararası Döviz Piyasaları – Çin ve Japonya

Çin’den Ticaret Dengesi, Japonya’dan Büyüme

Çin ticaret dengesi hem dünyanın en büyük ikinci (bazı hesaplamalara göre birinci) ekonomisi hem de global ekonomik görünüm açısından önemli göstergelerden biri. Her ne kadar rakamlar hükümet tarafından manipüle edildiği gerekçesiyle pek güvenilir bulunmasa da global tüketim ve talebin gidişatı ile ilgili fikir veren bir rapor.
O rapor bu gece yayınlandı. Piyasalar dolar cinsinden 51.2 milyar dolar ticaret fazlası beklerken Çin ekonomisi Şubat ayında 32.6 milyar ticaret fazlası vermiş rapora göre. Yuan cinsinden ise 339 milyarlık beklentiye karşı 210 milyarlık bir rakam var.
İhracat yıllık bazda %25.4 ile beklentinin neredeyse iki katı kadar gerilemiş. İthalatta ise gerileme %12’ye karşı %13.8 kadar. Beklenti altı rakamın ana müsebbibi beklentiden çok daha hızlı gerileyen ihracat. Bu rakamlar sonrası hem iç talep hem de global talep için güzel şeyler söylemek çok zor. Herhalde tek söylenecek şey Çin için 2016’nın 2015’den daha zorlu geçeceği.
Tabi tüm bu yorumlar açıklanan rakamların %100 güvenilir olduğu varsayımıyla geçerli. Özellikle Çin ile Hong Kong arasındaki alış verişte şirketlerin rakamları şişirdiği sıkça gündeme gelen bir iddia. Diğer bir nokta ise Şubat ayı ile ilgili mevsimsellik. Son beş senenin üçünde (2011, 2012, 2014) Şubat ayı o senenin en kötü ticaret dengesi rakamının geldiği ay. Fakat bunlar Çin ekonomisinde yaşanan soğuma ve bunun tüm dünyayı etkisi altına aldığı gerçeğini değiştirmiyor.
Kötü rakamlar sonrası PBoC’nin yuana daha fazla değer kaybettirmek isteyebileceği akıllara gelebilir. Bunu da piyasaları ürkütmeden yuanı dolara karşı daha aşağıda fiksleyerek gerçekleştirmeye çalışabilir Çin Merkez Bankası. Ayrıca günlük açık piyasa işlemleri ve munzam karşılık indirimleriyle piyasada likiditeyi yüksek tutma politikasına devam edecektir PBoC.
Ama hep dediğimiz gibi bu tür önlemler büyümeye hız katmak yerine yavaşlamanın hızını kesmekten öteye gidemedi şimdiye kadar. Diğer yandan dev bir uçağa benzetebileceğimiz Çin ekonomisinin piste sert bir iniş yapmasına da şimdiye kadar engel olmayı başarmış gibi bu tür önlemler.
Çin ticaret dengesi yayınlarken kıyının diğer tarafındaki Japonya da dördüncü çeyrek büyüme rakamının final versiyonunu yayınladı. İlk tahmine göre Japonya ekonomisi dördüncü çeyrekte %0.4 daralmıştı fakat aslında %0.3 daraldığını öğrendik bu gece. Yıllıklandırılmış bazda ilk tahmine göre daralma %1.4 civarındayken final tahmine göre ise %1.1.
Tüketici harcamaları dördüncü çeyrekte %0.9 gerilemiş, özel sektör yatırımları ise %1.2 artmış. Büyüme hesaplamasında kullanılan ürün ve hizmetlerin fiyatları ise dördüncü çeyrekte yıllık bazda beklendiği gibi %1.5 yükselmiş. Japonya ekonomisinde sıkıntılar tek başına BoJ’un çözemeyeceği kadar büyük. Düşük enflasyon ve büyümeye karşı BoJ’den gelen adımlar tıpkı Çin’de olduğu gibi durumun düzelmesini değil daha fazla kötüleşmemesini sağlıyor. BoJ’un yapısal ve demografik sorunlara karşı yapabilecekleri çok sınırlı. Yani BoJ taşın altına elini atmış durumda ve Japonya’da sürdürülebilir büyüme ve enflasyon için hükümetin de aynı şeyi yapması gerekiyor.
Zayıf ticaret dengesine rağmen Çin borsalarında görünüm hafif pozitifken diğer önde gelen Asya endekslerde kayıplar var. Çin Şangay Bileşik endeksi %0.14, Şenzen CSI300 endeksi %0.10 artıda kapanırken, Japonya Nikkei %0.75, Avustralya ASX %0.68, Güney Kore KOSPI endeksinde ise %0.60 kayıp var.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.