Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 08.02.2016

Çin Tatilde, Asya Sakin

Herkese günaydınlar diyerek yeni haftaya başlayalım. Çin piyasaları Yeni Yıl nedeniyle bu hafta kapalı olacak. Yani Çin’den bu hafta veri yok. Şangay ve Şenzen borsaları da kapalı. Haftanın ilk Asya seansında Japonya’dan gelen veriler dikkatimizi çekiyor. Cari denge 1.64 trilyon ile beklentiden daha iyi gelirken ortalama nakit kazançlar verisi beklenti altı kaldı.
Düşen petrol fiyatları enflasyon üzerinde baskı yaratmaya devam ederken maaşlardaki yükselişin enflasyonu canlandırmasını bekliyor BoJ fakat Aralık ayında piyasalar %0.7 artış beklerken sadece %0.1 artmış ortalama kazançlar. Negatif faiz politikasına geçen Japonya Merkez Bankası BoJ’un faizleri daha da aşağı çekebileceği beklentilerine destek olan bir veri.
Avustralya’nın Batı Avustralya eyaletinin kredi notu Moody’s tarafından AA1’den AA2’ye indirildi. Bölgenin ekonomisi başta demir cevheri olmak üzere tamamen madencilik sektörü üzerine kurulmuş ve emtia fiyatlarındaki çöküş hem reel ekonomi hem de kamu maliyesinde ciddi risklere neden oluyor. Bundan 2014 Ağustos ayında da Moody’s yine benzer sebeplerle bölgenin kredi notunu AAA’dan AA1’e indirmişti.
Çin borsaları kapalı girişte de dediğimiz gibi. Japonya Nikkei %1.10 artıda, Güney Kore KOSPI ve Avustralya ASX endeksleri ise haftanın ilk gününü yatay geçirdiler. 
Pariteler tarafında çok sınırlı hareketler görüyoruz. Majör pariteler 20 – 30 pipslik bantlarda hareket ederken USDJPY için ayrı bir parantez açalım. Hem zayıf maaşlar verisi hem de Japonya borsalarındaki yeşil görünüm ile USDJPY 117.50 seviyelerine kadar tırmandı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.