Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 07.12.2015

Haftaya Kuroda İle Merhaba Dedik

Her hafta en az bir kaç kez konuşarak finansal piyasalara kendi özletmemeye dikkat gösteren Japonya Merkez Bankası başkanı Kuroda gece yine bir konuşma yaptı. Her zaman yaptığı bir birini tekrarlayan yorumların yanında bazı önemli yorumlar dikkatimizi çekiyor Kuroda’nın konuşmasında.
Varlık alım programının etkilerinin her geçen gün daha belli olduğunu söylüyor Kuroda ve programın önemli bir finansal dengesizliğe neden olmadığını belirtiyor. Belki de konuşmanın en önemli ve önceki konuşmalardan farklılaşan tarafı Kuroda’nın ‘negatif mevduat faizine ihtiyaç duyduğumuzu düşünmüyorum’ demesiydi.
Bazı uzmanlar BoJ’un varlık alımlarını büyütmesi ve belki de faizleri eksiye çekmesi gerekebileceği görüşünde fakat Kuroda ve diğer BoJ üyelerinden gelen açıklamalar bunun şimdilik pek olası olmadığını gösteriyor.
BoJ’a göre enflasyonun yükselmemesinin nedeni düşen petrol fiyatları ve önümüzdeki aylarda bu etkinin ortadan kalkmaya başlamasıyla %2 hedefine doğru yükseliş başlayacak. Son tahminlere göre hedef 2016 mali yılının ikinci yarısında görülecek.
Haftanın ilk Asya seansında borsalar karışık. Çin Şangay %0.34 ve Japonya Nikkei %1.0 artıda kapanırken Güney Kore KOSPI %0.54 eksi, Avustralya ASX ise yatay bir seans geçirdi. Pariteler tarafında ise doların haftaya alıcılı başladığını görüyoruz. Dolar endeksi 98.50 üzerine tırmanırken, EURUSD ve GBPUSD hafif de olsa bir baskı dikkat çekiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.