Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 07.10.2015

Avrupa’da Üretim Durdu

Avrupa seansında üretim verileri piyasalara hareket getiriyor. Sabah saatlerinde Almanya ve İspanya hayal kırıklığı yaratırken biraz önce açıklanan İngiltere verileri umut verdi.
İlk olarak Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’dan başlayalım. Dün alakalı bir veri, fabrika siparişleri %1.8 düşerek endişe yaratmıştı, bugün de sanayi üretimi %1.2 gerileyerek bu endişeleri bir doz daha artırdı. Diğer bir önemli Avrupa ülkesi İspanya da Almanya’yı aratmadı. İspanya’da sanayi üretimi %1.4 ile beklentilerin üç katı bir düşüş kaydetti.
İngiltere ise yardıma koştu adeta. Hem sanayi üretimi hem imalat üretimi beklentilerden daha iyi. Sanayi üretiminde %1.0 ile beklentilerin üç katı kadar bir artış yaşanırken, imalat üretiminde de %0.5 ile beklentiden daha hızlı bir artış görüyoruz. Önceki aya gelen revizeler de yukarı yönlü. Diğer yandan yıllık bazda imalat üretimi %0.8 ile beklentilerden çok daha fazla bir düşüş yaşadı.
Almanya ve İspanya’dan gelen zayıf veriler ile euro baskı altında bir Avrupa seansı geçiriyor. İngiltere’den gelen iyi veriler ise GBPUSD’yi 1.52 üzerinde çıkardı. Belçika merkezli bir içecek devinin İngiliz bir içecek firmasını satın alma görüşmeleri pounda bugün destek veren diğer bir faktör.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.