Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 07.09.2015

Pound Günün Yıldızı

Çin döviz rezervleri Ağustos ayında aylık bazda tüm zamanların en büyük düşüşünü yaşadı. Geçtiğimiz ay kurlarda istikrar sağlamak ve sermaye çıkışlarının yarattığı etkileri azaltmak için merkez bankası döviz rezervlerinden 93 milyar dolar harcadı. Toplam rezervler 93 milyar dolar düşüşle nette 3.56 trilyona geriledi.
Bu arada G20 toplantılarında Çin merkez bankası başkanı Xiaochuan ‘borsalardaki düzeltme neredeyse sona erdi’ açıklamalarından sonraki seansta Sangay endeksi %2.5 kayıp yaşadı. 
Hem de Çin’in en büyük ekonomik planlama kurumlarından NDRC ileriye dönük olumlu açıklamalar gelmesine rağmen. NDRC elektrik kullanımı, yük taşımacılığı ve emlak fiyatlarında Ağustos ayında toparlanma yaşandığına ve bunların ekonomik dengelenme işaretleri olduğunu belirtti.
Çin’in ekside kapatmasına rağmen Avrupa borsalarının pozitif ayrıştığını görüyoruz. Hafif de olsa yeşil durumdalar Avrupa borsaları. İçeride ise yaşanan şiddet olaylarının da etkisiyle renk kırmızı.
Döviz piyasalarına döndüğümüzde pound günün yıldızı. 1.5170’lerden toparlanan GBPUSD 1.5270’lere kadar yükselirken, EURGBP 0.73’lere geri çekildi. USDTRY ise gece açılışta yeni zirve yaptıktan sonra gevşemeye devam ediyor. Şu anda 3.02 seviyelerinin hemen üzerinde.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.