Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 07.08.2015

RBA Halinden Memnun, BoJ Her Zamanki Gibi

Gece hem Avustralya merkez bankası RBA’dan çeyreklik para politikası raporu, hem de Japonya merkez bankası BoJ’dan para politikası kararları açıklandı.
RBA bir kaç gün önce para politikası kararları için bir araya gelmiş ve beklendiği gibi faizlerde bir değişiklik yapmamıştı fakat Avustralya doları ile ilgili önemli bir yönlendirmesine son vermişti.
Çeyreklik para politikası raporunda kurlarda yaşanan son düşüşün ekonomiyi destekleyeceğine ve Fed’in faiz artırmaya başlamasıyla AUDUSD’de daha fazla düşüşün gelebileceğine dikkat çekiliyor. Yani RBA kurlarda daha aşağılar için kendi bir hamle yapmaktansa sırtını Fed’ten gelecek olan hamlelere dayamış durumda gibi görünüyor.
Büyüme tahminlerine aşağı revizeler var fakat zaten başkan Stevens bir kaç hafta önceki konuşmasında %3 altı bir büyümenin artık yeni normal olabileceğini ifade etmişti. Enflasyon ve işsizlik oranı tahminlerinde ise hafif daha iyimser RBA ve işsizlik oranında önümüzdeki 18 ayda önemli bir değişiklik beklemiyor.
Ayrıca Çin ekonomisi ile ilgili risklerin aşağı yönlü olduğunu ve Sydney ile Melbourne’da konut fiyatlarının hızlı bir şekilde yükseldiğine de vurgu yapılıyor.
RBA çok kötümser değil. Büyüme tahminine aşağı revize var, işsizlik oranı ve enflasyon tahminlerine ise olumlu revizeler dikkat çekiyor.  Bu sene iki kez faiz indiren banka, ekonomide yeni bir şok yaşanmadığı sürece faiz indirimlerine şimdilik nokta koymuş gibi.
BoJ ise her zamanki gibi. Tahmin ettiğimiz gibi faizlerde bir değişiklik yok ve yıllık 80 trilyon yenlik varlık alım programına devam ediyor. Yine üyelerden Kiuchi kararlara itiraz eden tek üye. Kuichi, bankanın aşırı agresif bir gevşeme politikası izlediğini düşünüyor ve varlık alımlarında azaltım gerek diyor.  Ekonomik değerlendirmelerde önemli bir değişiklik yok.
Piyasanın tüm dikkati öğleden sonra ABD’den gelecek olan istihdam raporunda. Eylül ayı faiz artışı için kararsız olan Fed üyelerine taraf belirlemelerinde yardımcı olacak bu rapor. Ortalama maaşlarda artış göstergesi bir tarım dışı istihdam değişimi veya işsizlik oranı kadar önemli bizce. Güçlü bir rapor bir kaç haftalık dolar rallisine neden olabilir, zayıf bir rapor ise Eylül ayı ihtimalini azaltarak piyasayı bir kaç haftalık belirsizlik havasına sokabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.