Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 07.03.2016

Ve Yine Kuroda

Neredeyse her gün bir konuşma/açıklama/röportaj ile piyasalarla arasını hiç açmayan Japonya Merkez Bankası BoJ başkanı Kuroda, yeni haftaya Tokyo’da bir konferansla start verdi. Başkan neredeyse her gün konuştuğu ve ekonomik görünüm de pek değişmediği için artık piyasalara hareket getirecek yeni yorumlar bulmakta da epey bir zorluk çekiyor.
Tokyo’daki konuşmasında da her zamanki klasik yorumlarını tekrarladı BoJ başkanı. BoJ’un uyguladığı politikaların fiyat istikrarını hedeflediğini belirten Kuroda fiyatların maaşlardaki artış ile birlikte yükseleceğini söyledi. Japonya’nın sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için sadece para politikasını değil mali politika ve yapısal reform önlemlerini de kullandığını söyleyerek bir yenilik getirmek istedi başkan konuşmasına fakat piyasalar pek fazla etkilenmedi bu yorumdan.
Başkan negatif faizlerin para piyasaları üzerindeki olumsuz etkilerini değerlendireceklerini söylerken eksi faizlerin finansal şirketlerin getirileri üzerinde olumsuz etki yaratacağını da inkar edemem diye ekledi. Kuroda varlık alım programı ve eksi faizlerle BoJ’un %2 enflasyon hedefine mümkün olduğu kadar yakın zamanda ulaşacağını belirtti ve hedefe ulaşıldıktan sonra deflasyonun tekrar geri gelmeyeceğini iddia etti.
Enflasyonu canlandırmak için elinden geleni ardına koymayan Japonya Merkez Bankası BoJ başkanı Kuroda son olarak çare olarak negatif faizlere başvurmuştu. Negatif faizler uygulanırken kullanılan kademeli sistem nedeniyle toplam rezervlerin ancak %10 – %15’ine negatif faiz uygulanabiliyor ve bu yeni politikanın etkisini güçlendirmek için önümüzdeki aylarda faizler daha da eksiye çekmek isteye bilir BoJ.
Negatif faizler şimdiye kadar yen üzerinde pek de BoJ’un istediği etkiyi yaratmadı diyebiliriz. Yenin değer kaybedeceği öngörülürken negatif faizlerin uygulanmaya başladığı günle bugünü kıyaslarsak yenin neredeyse bütün majör para birimlerine karşı güç kazanmış olduğunu görüyoruz. USDJPY negatif faizlerin etkisiyle 121.70’lere kadar tırmandıktan çok kısa süre sonra global ekonomik endişelerin etkisiyle on beş ay sonra ilk kez 111.00 altına gerilemişti.
Yaklaşık son dört haftayı 115.00 – 111.00 bandında geçiren USDJPY için takip edilmesi gereken iki bölge var bundan sonraki büyük hareketi tahmin edebilmek için. İlki  116.00 – 115.50 direnç bölgesi. Bu bölgenin tam anlamıyla kırılmasıyla yine 120.00 ve sonrasında 125.00’lere doğru bir hareket tetiklenebilir. Tabi bu işin teknik tarafı. Temel tarafta ise yukarı yönlü hareketlerin  kalıcı olabilmesi için Çin endişelerinin ve piyasalardaki volatilitenin azalması lazım. Diğer önemli bölge ise 111.00 – 110.00 destek bölgesi. Piyasalardaki endişelerin artarak devam etmesi ve bu bölgenin geçilmesiyle önce 105.00 sonra da 100.00’lere doğru bir düşüşten bahsetmeye başlayabiliriz. 
Haftanın ilk gününde Asya borsaları karışık. Çin Şangay Bileşik endeksi %0.80, Şenzen CSI300 endeksi %0.35, Avustralya ASX endeksi %1.00, Güney Kore KOSPI %0.10 artıda kapanırken Japonya Nikkei %0.60 ekside kapandı. Gün içerisinde ekonomik takvimde önemli bir veri göze çarpmıyor fakat merkez bankaları üyelerinde gelecek olan açıklamalar takip edilecek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.