Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 07.01.2016

Çin Borsalarında Kıyım

Çin borsaları son 25 yılın en kısa seansını yaşadı dün gece. Seansın kısa olması tatil veya teknik bir sorundan kaynaklanmıyor, hisselerin çok kısa süre içerisinde keskin düşüş yaşaması ve yeni kurallar çerçevesinde günün geri kalanında işlemlerin askıya alınmasından dolayı.
Ağustos ayında yaşanan paniğin tekrar yaşanmaması için Çin’de %5 ve %7 kuralı getirildi. Bu kurala göre Çin CSI300 endeksi %5.00 düşüş yaşadığında işlemlere 15 dakika ara veriliyor, düşüş %7.00’yi bulduğunda ise borsalar o gün için işleme kapatılıyor.
CSI300, Şangay ve Şenzen’de de işlem gören Çin’in 300 büyük şirketinin hissesini içeren bir endeks. Seans başladıktan kısa süre sonra gelen keskin satışlarla kayıp %5.00 eşiğine ulaştı ve 15 dakika ara verildi işlemlere. İşlemler yeniden başladığında ise satışlar kaldığı yerden devam ederek CSI300 endeksindeki kaybı %7.00’ye kadar taşıdı ve böylece borsalar günün geri kalanı için işleme kapatıldı. Yani borsalar sadece yaklaşık 30 dakika açık kaldı bugün Çin’de.
Bugünkü düşüşün arkasında yeni bir neden yok. Son gelen PMI verilerinin Çin’de yavaşlamanın devam ettiğini işaret etmesi, jeopolitik riskler, Fed’in faiz artışı sürecini başlatması gibi bilindik nedenler Çin borsaları ile birlikte dünya genelinde bir satış dalgasıyla yeni yılın başlamasına neden oldu.
Japonya Nikkei, Güney Kore KOSPI ve Avustralya ASX endeksleri gibi bölgenin diğer önemli borsalarında da görünüm kırmızıyken Avrupa borsaları da güne satıcılı bir havada başladılar. Almanya DAX seansında başlamasından kısa süre sonra kayıplar %3.00’e ulaşırken İngiltere’de kayıp %2.00 üzerinde. 
Gecenin en önemli verileri Avustralya’dan. İnşaat onayları %12.7 ile piyasa beklentisinden beş kat daha fazla düşüş yaşadı Aralık ayında. Riskten kaçış havasında en başta terk edilen para birimlerinden biri olan Avustralya Doları şu sıralar zaten büyük baskı altındayken bu zayıf veri de hiç yardımcı olmayacak AUDUSD’ye. Avustralya’dan diğer bir önemli veri ise -2.91 milyar ile beklentide gelen dış ticaret dengesi.
AUDUSD ve muadili NZDUSD Çin’deki istikrarsızlıktan en çok etkilenen iki parite ve her ikisinde de daha yılın ilk dört gününde yıllık kayıp %3’ü buldu. Her iki parite için de hem kısa vadede hem yıl içerisinde baskının devam etmesini bekliyoruz ve yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesini tavsiye ediyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.