Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 06.11.2015

Tarım Dışı Öncesi Son Round

ABD tarım dışı istihdam değişimine saatler kala Asya seansına merkez bankaları damga vurdu. Bir kaç gün önce faizleri %2.00 seviyesinde sabit tutan RBA çeyreklik para politikası raporunu yayınlarken Japonya’da Merkez Bankası başkanı Kuroda Tokyo’da bir konuşma yaptı.
RBA para politikası raporunda kurların emtia fiyatlarındaki düşüşe uyum sağladığına ve ekonomide hafif de olsa iyileşme sinyalleri görüldüğüne dikkat çekiyor. Yani Salı gecesi yayınlanan para politikası karar metnindekine benzer ifadeler.
Enflasyon ve büyüme tahminlerine aşağı revizeler gelirken işsizlik oranının önümüzdeki sene %6.25 – %6.00 seviyelerinde olacağını ve sonra da kademeli olarak gerileyeceğini düşünüyor RBA. Ayrıca enflasyon görünümünün gerektiğinde daha fazla gevşeme için imkan verdiğine dikkat çekiliyor.
BoJ başkanı Kuroda ise yaptığı konuşmada bilindik şeyler söylemekten öteye gidemedi. Japonya’da ekonomik temellerin sağlam olduğunu söyleyen Kuroda, gelişmekte olan ülkelerdeki yavaşlamanın Japonya’nın ihracatını etkilediğini belirtti. 
Finansal piyasalarda faizlerin düşük kalmasını sağlamak için varlık alım programına devam edeceğini dile getiren Kuroda %2 enflasyon hedefine ulaşmak için gerektiğinde daha fazla parasal gevşemeden çekinmeyeceklerinin sözünü verdi.
Pariteler ve ALTIN tarafında çok sakin bir Asya seansını geride bırakıyoruz. Çin Şangay endeksi %2’ye yakın artıda kapanışa yaklaşıyor. Japonya Nikkei endeksi %0.8  ve Avustralya ASX endeksi %0.40 artıda kapanırken Güney Kore KOSPI %0.40 ekside kapattı haftanın son seansını.
Analizimizin sonunda USDJPY için özel bir parantez açalım. Haftalarca 121.50 – 118.50 bandında hareket USDJPY beklediğimiz gibi bu bandı yukarı yönlü kırıyor. Sırasıyla 50, 200 ve 100 günlük hareketli ortalama dirençleri birer birer geçildi ve Avrupa seansı başlarken 122.00 seviyesine doğru yukarı yönlü bir hareket var. Bu öğleden sonra ABD’den gelebilecek güçlü bir istihdam raporu bu hareketi daha da hızlandırıp 125.00’lere doğru kademeli bir hamlenin startını verebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.