Uluslararası Piyasalarda Petrolün Düşüşü

Petrol Düşüşü Arkasındaki Üç Neden

Son bir haftada petrolde yaşanan 5 dolarlık düşüş Yunanistan krizinin gölgesinde kaldı fakat bizim gözümüzden kaçmadı tabi ki. Düşüş Yunanistan krizinden bağımsız değil hatta birebir ilişkili. Ülkenin euro üyeliği büyük şüphe altında ve sadece Avrupa değil global büyüme üzerinde risk oluşturan bir unsur. Global büyüme üzerinde risk oluşturan bir unsur ise gelecek petrol talebi için negatif bir sinyal.
Diğer yandan düşen petrol fiyatlarının etkisiyle gerileyen ABD sondaj kuyusu sayısı fiyatların son aylarda toparlanmasıyla 29 hafta sonra ilk kez yükseldi. 628’den 640 yükselen rakam aslında bir çok Amerikan üreticisinin tekrar üretime başlamak için hazırda beklediğini gösteriyor. Kendileri için sürdürülebilir fiyatın görülmesiyle beklemede olan bu kuyular tekrar üretime geçebilir ve yükselişler üzerinde otomatik bir baskı unsuru olarak çalışabilir önümüzdeki süreçte.
İran ve Batılı Ülkeler arasındaki nükleer görüşmelerinde sona yaklaşılması petrol fiyatlarını aşağı çeken önemli faktörlerden bir başkası. 30 Haziran geride kaldı fakat İran dış işleri bakanının ‘anlaşmaya hiç olmadığı kadar yakınız’ açıklaması iyimserliğin korunmasına neden oldu. Anlaşma çıkması İran’a uygulanan ambargoların kaldırılması ve İran petrolünün piyasa akmasına neden olacak. Yani zaten fazla olan arzı daha da artıracak.
Ham petrol üç ay sonra ilk kez kritik 55.00 desteğinin altına geriledi bugün gelen hamle ile. Büyük düşüş sonrası petrol bir süre 55.00 – 45.00 bandında hareket etmiş fakat sonrasında bu bandı kırarak 63.00 üzerine kadar tırmanmıştı. Son günlerdeki düşüş petrolün bu banda geri dönüş sinyali olabilir. Yukarıda saydığımız üç önemli madde fiyatlara yön verecek önümüzdeki günlerde ve bu maddelerle ile ilgili gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.