Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 06.01.2016

Kuzey Kore Bombayı Patlattı

Yeni yıla İran ve Suudi Arabistan arasında patlak veren siyasi krizle merhaba diyen piyasalar bu sefer dikkatini Asya’nın diğer ucuna çevirdi. Asya kıtasının hınzır çocuğu olarak nitelendirilen Kuzey Kore dün akşam bir hidrojen bombası testi gerçekleştirdiğini açıkladı. 
Bombanın yarattığı sarsıntı ilk önce deprem olarak rapor edildi haber ajansları tarafından fakat kısa süre sonra sarsıntıya Kuzey Kore tarafında gerçekleştirilen bir nükleer denemenin neden olduğu ortaya çıktı.
Kuzey Kore’nin başta Güney Kore ve Japonya olmak üzere bölge ülkelerine karşı tehditvari aksiyonlarına bir yenisini eklemiş oldu böylece. Daha önceki olaylardan da Kuzey Kore’nin düşmanlarına karşı güç gösterisi ve göz dağı verme amaçlı çıkışlar yapmayı sevdiğini biliyoruz. Fakat şu ana kadar bu tür çıkışlar küresel çapta bir krize neden olabilecek sıcak çatışma seviyesine ulaşmamıştı.
Acaba bu hamle öncekilerine benzer bir göz dağı gösterişi olarak mı algılanacak yoksa bölge ülkeleri bu son hareketi bardağı taşıran son damla olarak görüp aynı sertlikte cevap mı verecek… Bu iki sorunun cevabı ve krizin ne kadar ciddileşeceğini anlayabilmek için liderlerden gelecek olan açıklamaları takip edeceğiz.
Piyasalarda panik havası yok fakat zaten riskli varlıklar üzerinde var olan baskıyı daha da güçlendirebilir. Güney Kore KOSPI endeksi günü hafif ekside kapatırken Güney Kore Merkez Bankası’nın olay sonrası USDWON’daki yükselişin önüne geçmek için dolar sattığına dair haberler var. Diğer borsalara baktığımızda Çin Şangay endeksinin %2.00 üzerinde artıda, Japonya Nikkei endeksinin ise %1.00 kayıpla kapandığını görüyoruz. Bölgenin diğer bir önemli borsası Avustralya ASX endeksinde ise kayıp %1.00 üzerinde.
Gece Çin’den gelen Caixin hizmetler PMI verisinin 50.2 ile beklentinin altında kalmasına ve Kuzey Kore riskine rağmen Çin’deki iyimser havanın arkasında bu Cuma günü sona erecek olan açığa satış yasağının uzatılacağı haberi ile 30 büyük şirketin hisselerini satmayacağını taahhüt etmesi var. 
Pariteler tarafında klasik bir risk-off görüntüsü vardı Asya seansında. Güvenli limanlar JPY, USD, CHF ve ALTIN değer kazanırken AUD, NZD, CAD ve TRY gibi gelişmekte olan ülke para birimleri satış yedi özellikle de güvenli limanlara karşısında.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.