Çin Piyasaları Rahatlama Yaşadı

Çin Piyasaları Nefes Aldı

2016’ya satışlarla başlayan Çin borsaları sonunda bir nefes aldı. CSI300 endeksi %2.0 üzerinde artıda kapanırken Şangay endeksinde de %2.00’ye yakın bir yükseliş var.
Bugünkü toparlanma Çin ekonomisi ile ilgili negatif havanın değişmesinden dolayı değil toparlanmanın kaynağı Çinli yetkililerden gelen piyasayı destekleyici adımlar. Şu ana kadar pek işe yaramayan ve devre frenleri olarak da bilinen %5 ve %7 kuralı kaldırıldı. Bunun yerine Çin’in sermaye piyasaları düzenleyici kurumu yeni kurallar getirdi borsalarda keskin düşüşün önüne geçmek için.
Bunlar arasında bir hissedeki günlük hareketin %10 ile sınırlandırılması, aynı hissenin aynı gün içinde hem alınıp hem satılmasına kısıtlamalar getirilmesi, büyük hisse sahiplerinin ellerindeki hisseleri satmadan on beş gün önce başvuru yapması gibi bazı önemler var.
Önceki gün USDCNY referans seviyesini 6.5646 olarak belirleyen PBoC’nin referans seviyesini günler sonra ilk defa 6.5636 ile aşağıda belirlemesi, doğrudan müdahale ile yuana destek verdiği ile munzam karşılık ve/veya faiz indirimleri yapabileceği söylentileri Çin piyasalarına günlerdir devam eden satış serisi sonrası denge getiren diğer faktörler. Toparlanmanın kalıcı olup olmayacağına Çin’den bundan sonra gelecek olan veriler karar verecek. Cumartesi enflasyon Çarşamba ise ticaret dengesi önümüzdeki günlerde gelecek olan önemli Çin verileri.
Ekonomik takvimde dün olduğu gibi Avustralya izleri var. Perakende satışlar %0.4 ile önceki aya göre düşük fakat beklentide gelirken AIG inşaat endeksi 46.8 ile önceki aya göre dört puan geriledi. AUDUSD’ye son günlerde Çin yön veriyor ve borsalarda yaşanan toparlanmayı AUDUSD de takip etmeye çalışıyor. Dün üç ay sonra ilk kez 0.70 altına gerileyen AUDUSD gece yaşanan toparlanma ile 0.7070 üzerine yükseldi.
Avrupa seansı Almanya ve Fransa’dan sanayi üretimi ve ticaret dengesi verileri ile başlıyor. Almanya sanayi üretimi %-0.3 ile Fransa sanayi üretimi de %-0.9 ile beklentiden çok daha kötü gelirken Almanya ticaret dengesi 19.7 milyar ile beklentide Fransa ticaret dengesi ise -4.6 milyar ile beklenti altı kaldı.
Çin borsalarındaki yeşil görünüm paritelere de yansıdı. Risk iştahının en önemli göstergesi USDJPY’de yaklaşık 100 pipslik bir yükseliş görüyoruz. AUDUSD ve NZDUSD de yukarıları zorlarken USDTRY  dün gün içinde 3.0280 seviyesini gördükten sonra gece 2.9850’lere kadar geriledi. ALTIN da dün iki ay sonra 1110 üzerine tırmandıktan sonra gece 10 dolarlık bir geri çekilme yaşadı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.