Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 05.11.2015

Yellen’dan Sonra Mikrofon Fischer’da

Dün akşam eğer veriler desteklerse Aralık ayında faiz artışı gelebilir mesajı veren Yellen’in ardından gece de sağ kolu Fischer bir konuşma yaptı. Bir çok şey söyledi Fischer fakat doğrudan bizi ilgilendiren ekonomi ile ilgili yorumlara geçelim.
Düşük üretkenliğin reel maaşlarda büyümeyi sınırlıyor olabileceğini söyleyen Fischer işsizlik oranındaki düşüşün enflasyonda yükseliş sağlayacağına inandığını dile getirdi.
Ayrıca petrol fiyatlarındaki düşüş durması ve doların da yükselişine ara vermesi durumunda Fed’in aslında %2 enflasyon hedefinden uzak olmadığını söyledi. Bu açıklamalarından anladığımız kadarıyla orta yolcu Fischer sanki faiz artışı isteyenler kampına yaklaşıyor gibi görünüyor.
Fed’in üst yönetim kademesi Aralık ayı ile ilgili mesajlar vermeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz hafta gelen FOMC kararlarında da zaten Aralık ayına özel bir vurgu vardı. Aralık ayında faiz artışı ihtimali artmaya devam ediyor ve önümüzdeki dört – beş haftalık süreçte gelecek olan veriler son sözü söyleyecek.
Yarın gelecek olan istihdam raporu belki de bu veriler arasındaki en önemlisi. Güçlü bir istihdam raporu Aralık ihtimalini daha da artıracak ve doların baskısı özellikle daha fazla gevşeme baskısı altındaki para birimlerine karşı daha fazla hissedilecek. Daha fazla gevşeme baskısı altındaki para birimleri deyince akla gelen ilk gelen euro tabi ki. Fed için faiz artışı konuşulurken ECB için faiz indirimi ve daha fazla varlık alımı konuşuluyor. 
Bu ayrışma EURUSD’deki yükselişlerin sınırlı olmasına ve önümüzdeki haftalarda 1.05’lere doğru bir düşüşe neden olabilir fakat bu düşüşün gerçekleşebilmesi için teknik tarafta önemli bir engel var; 1.08 desteği. ABD’den yarın gelecek olan güçlü bir istihdam raporu ve ardından 1.08 desteğinin kırılmasıyla EURUSD’deki gerileme kademeli olarak 1.05’lere kadar devam edebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.