Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 05.10.2015

Fırtına Sonrası Yeni Hafta Nasıl Başladı?

Tarım dışı istihdam değişimi fırtınası sonrası haftanın ilk Asya seansında pariteler tarafında çok sınırlı hareketler varken borsalarda alıcılı bir hava dikkat çekiyor. Çin Şangay endeksinin resmi tatil nedeniyle kapalı olduğu seansta Japonya Nikkei endeksi %1.5 üzerinde, Avustralya ASX endeksi %2.00’ye yakın, Güney Kore KOSPI endeksi ise %0.50’ye yakında artıda.
Sessiz gecenin en önemli verileri Japonya ve Avustralya’dan. Avustralya AIG hizmetler endeksi önceki aya göre 3 puandan fazla düşerek 52.3 olarak gerçekleşirken Japonya hizmetler PMI de 51.4 ile önceki aya göre geriledi. Japonya’dan diğer bir önemli veri ortalama nakit kazançlar ise yıllık bazda %0.5 ile beklenti altı arttı. 
Maaşlarda artışın iç talebi desteklemesi ve bu yolla fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturması öngörülüyor fakat şu ana kadar gelen veriler maaşlarda istenen artışın yaşanmadığını gösteriyor. Yani BoJ ellerini yeni varlık alım programı için ısıtmaya başlıyor dersek hata etmiş olmayız herhalde.
Gecenin öne çıkan diğer bir gelişmesi Dünya Bakası’ndan Çin büyüme tahminlerine gelen aşağı revizeler. Dünya Bankası, Çin 2015 büyüme tahminini %7.0’den %6.9’a, 2016 tahminini ise %7.0’den %6.7’ye indirdi. Çin’deki yavaşlama artık herkesin malumu ve bu nedenle Dünya Bankası’ndan gelen revizeler aslında piyasayı biraz arkadan takip ediyor. Dünya Bankası raporunda ayrıca Fed’in faiz artışlarından kaynaklı belirsizliklere de dikkat çekiliyor. 
Pariteler tarafında durgun bir tablo var. Genelde 40-50 pipslik hareketler görüyoruz. Zayıf istihdam verileri ardından verdiklerinin büyük bölümünü geri alan dolar yeni haftaya baskı altında başlıyor. Avrupa seansı başlarken GBPUSD 1.52 üzerinde, AUDUSD ise 0.7080 direncini zorluyor. USDTRY ise 2.9850 desteğini test ediyor ve bu desteğin kırılmasıyla kademeli olarak önce 2.95 sonra da 2.90’lara kadar devam edebilir geri çekilme.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.