Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 05.08.2015

Lockhart Eylül’e Yeşil Işık Yaktı

Fed üyelerinden Lockhart dün yaptığı açıklamalarla piyasaya hareket getirdi. Geçtiğimiz hafta FOMC’nin faiz artışları öncesi istihdamda ‘biraz’ daha iyileşme görmek istiyorum demesinin ardından Lockhart, ‘Beni Eylül ayında faiz artışı istemekten caydırmak için ekonomide çok ciddi bir kötüleşme olması gerekiyor’ ifadesini kullandı.
İkinci çeyrekte ilk çeyreğe kıyasla iyi bir büyüme olduğunu ve kendi tahminlerine göre üçüncü ve dördüncü çeyreklerde ikinci çeyrekten de daha iyi bir büyüme performansı çıkacağını açıklayan Lockhart, çok büyük bir kötüleşme olmadığı sürece önümüzdeki haftalarda gelecek olan verilere değerlendirmelerinde çok büyük bir ağırlık vermeyeceğini söyledi.
‘İstihdamdan pozitif sinyaller alıyoruz’ diyen Atlanta Fed başkanına göre ekonomi hazır ve değişiklik (faiz artışı) yapmak için şartlar uygun. Lockhart para politikası duruşu ile şahin – güvercin skalasının tam merkezinde ve açıklamaları merkezdeki üyeleri faiz artışı istemeye ikna edecek şartların sağlanmaya başladığını göstermesi açısından önemli. 
Artık Eylül ayında en azından bir üyenin faiz artışı isteyeceğini biliyoruz. Lockhart’a şahin Lacker’ın eklenme ihtimali çok yüksek ve önümüzdeki haftalarda artık diğer oy veren üyelerden gelen yorumlara çok daha fazla kulak vereceğiz. 
Lockhart’ın açıklamalarının ardından dolar endeksi 98.20 üzerine kadar yükselerek üç ay zirvesini tazeledi. Temmuz ve Ağustos istihdam raporlarının güçlü gelmesi ile faiz artışı isteyenler cephesine daha fazla üye katılabilir. Eylül ayında ilk faiz artışının gelmesi ikinci bir faiz artışının da Aralık ayında geleceği beklentisi yaratacak piyasada ve yılın son çeyreğinde merkez bankaları arasındaki para politikası ayrışmasını daha da belirginleştirerek piyasaları doların hakimiyetine alacak bir etki yaratabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.