Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 05.07.2015

Günlerdir Beklenen Sorunun Cevabı ‘Hayır’

Yunanistan’ın kurtarma programı referandumunda oy verme işlemleri 19.00 itibariyle sona erdi ve şu ana kadar oyların %85’i sayıldı. Şu anki tabloya göre hayırcılar %61.5, evetçiler ise %38.5 oranında. Artık sonuçların değişme ihtimali çok düşük ve referandumdan artık hayır sonucu çıktı diyebiliriz.
Tıpkı İngiltere genel seçimlerinde olduğu gibi anketlerin yine gerçek sonuçları büyük bir farkla ıskaladığını görüyoruz. Seçim öncesi anketler başa baş bir yarışa işaret ederken hayırcıların açık kara farkla galip geldiğini görüyoruz.
İlk tepkiler tahmin ettiğimiz gibi özellikle Almanya’dan aşırı sert. Alman yetkililer Yunanistan’ın artık eurodan da çıkması gerektiği düşüncesindeler. Diğer yandan Yunan yetkililer masada ellerinin daha güçlendiğini ve Yunanistan için daha iyi şartlarda bir anlaşma için görüşmelere devam edeceklerini söylüyorlar.
Merkel ve Hollande bir telefon görüşmesi yaptı ve Alman bir hükümet yetkilisinden gelen açıklamaya göre iki lider Salı günü acil bir zirve için diğer Avrupalı liderlerin toplanmasını istiyor.
Piyasa açılışına çok kısa bir süre var ve EUR/XXX paritelerinin haftaya aşağıda başlayacağını söyleyebiliriz. USD, CHF, JPY ve ALTIN gibi güvenli limanlar ise haftaya yukarıda başlayabilir. USDTRY’nin de haftaya 2.70 civarında başlamasını bekleyebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.