Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 05.02.2016

Avustralya Gecenin Yıldızı

Avustralya’dan gelen perakende satışlar ve çeyreklik para politikası Asya seansının öne çıkan gelişmeleri.
Avustralya’da Aralık ayında perakende satışlarda piyasa %0.4 artış beklerken hiç bir değişim yaşanmadı. Dördüncü çeyrekte ise enflasyonun etkisini çıkardığımızda perakende satışlarda %0.6’lık bir büyüme görüyoruz. Piyasa beklentisi %0.9 seviyesindeydi.
RBA’nın yayınladığı çeyreklik para politikası raporunda ise son zamanlarda başkan Stevens ve RBA karar metinlerinden öğrendiğimizden çok farklı başlıklar yok. 2016 için büyüme ve enflasyon beklentileri Kasım ayındaki rapora göre değişmemiş. 2017 büyüme tahmininde ise aşağı yönlü hafif bir revize var.
Tıpkı para politikası karar metninde olduğu gibi Avustralya Doları’nın düşen emtia fiyatlarına uyum sağlamaya devam ettiğini belirtiyor RBA ve işsizlik tahminine aşağı revize var. Ayrıca son üç ayda istihdamda yaşanan iyileşmeden de oldukça memnun olduğunu görüyoruz bankanın.
Çin’deki istikrarsızlığa da vurgu var raporda tahmin edileceği gibi. Çin’in önemli bir istikrarsızlık kaynağı olmaya devam ettiğine dikkat çeken RBA, ülkeden sermaye çıkışlarını hızlandırma riski PBoC’nin daha fazla gevşemeye gitmesi önünde engel teşkil ediyor diyor.
Avustralya’yı şöyle bir toparlayacak olursak perakende satışlar zayıf fakat RBA raporu hiç de kötümser değil. RBA için önümüzdeki bir kaç ay herhangi bir faiz hamlesi masada değil fakat banka Çin’de yaşananları ve içeride gelen verileri takip etmeye devam edecek ve gerekmesi durumunda yeni ayarlamalara gidebilir. Ayrıca kur seviyeleri de RBA’nın yakından takip ettiği ve para politikası kararlarını yakından ilgilendiren diğer bir önemli etmen.
AUDUSD’de son bir kaç haftada yaşanan yükseliş RBA’nın gözünden kaçmamıştır fakat bu hareket bankanın yeni bir faiz indirimi değerlendirmesine neden olacak kadar büyük değil. Daha önceleri de dikkat çektiğimiz gibi 0.75 üzeri RBA için kırmızı bölge ve bu seviyelerin üzerine doğru yükseliş RBA’nın tekrar güvercin bir duruşa doğru kaymasına neden olabilir.
Yani şimdilik dolar üzerindeki baskıdan da yararlanan AUDUSD toparlanma trendine devam edebilir fakat uzun vadeli yön hala aşağı ve özellikle 0.75 bölgesine doğru yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilmeli görüşündeyiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.