Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 05.01.2016

Çin Seyirci Kalmadı

Yılın ilk gününde Çin borsalarında kayıpların %6.00’ları aşmasına yetkililer seyirci kalmadı. Düşüşün arkasında hem zayıf imalat PMI verisi hem de Orta Doğu’da Suudi Arabistan ve İran arasındaki iplerin kopma noktasına gelmesi hem de Ağustos ayında getirilen açığa satış yasağının kaldırılması vardı.
Çin merkez bankası son zamanların en büyük likidite operasyonu ile piyasalara 130 milyar yuan (yaklaşık 20 milyar dolar) enjekte etti. Yılın ilk günlerinde piyasadaki düşük likiditeye ve borsalara destek amaçlı bir adım attı PBoC ve devamı da gelebilir. Güne satıcılı başlayan Şangay endeksi kapanışa doğru toparlandı ve günü sadece %0.26 kayıpla kapattı. 
PBoC’nin yuna destek için doğrudan müdahale ettiğine dair haberler de var. Yani Çinli yetkililer Ağustos ayında yaşanan çöküşe benzer bir panik yaşanmaması için tüm imkanlarıyla müdahale etmeye hazır beklemedeler.
Gecenin diğer önemli gelişmelerine baktığımızda San Francisco Fed başkanı ve FOMC üyesi Williams’dan gelen açıklamalar dikkatimizi çekiyor. Dün 2016 toplantılarında oy vermeye başlayacak olan Mester’dan şahin tonda açıklamalar gelmişti. Williams ise geçtiğimiz sene oy verme hakkı olan bir üyeydi fakat 2016’da yok. Merkezci duruşu ile bilinen bir üye. Yani gidişata göre şahin gidişata göre de güvercin bir duruş sergileyebiliyor.
Williams bu sene 3-5 arası faiz artışı beklediğini belirtti ve eğer Fed bu sene daha yavaş faiz artırırsa önümüzdeki yıllarda daha hızlı artırmak zorunda kalabilir dedi. Bu sene %2.25 – %2.00 civarında bir büyüme bekleyen San Francisco Fed başkanı  yıl sonunda işsizlik oranının %4.5 seviyelerinde, çekirdek enflasyonun ise %1.5 civarında olacağını öngörüyor.
Çin Şangay endeksi %0.26 ekside kapandı demiştik. Diğer Asya borsalarında da düne kıyasla daha hafif olsa da satıcılı bir hava var. Japonya Nikkei %0.42, Avustralya ASX %1.63 ekside kapanırken Güney Kore KOSPI pozitif ayrışarak %0.61 artıda kapandı.
Yani borsalarda düne göre daha iyimser bir hava var. Paritelerde de benzer bir tablo görüyoruz. Dün satış yiyen USDJPY, AUDUSD ve NZDUSD gibi pariteler hafif de olsa bir toparlanma peşindeler. Dolar ise genel olarak güçlü görünümünü sürdürüyor. Dün 99.20 seviyelerine kadar tırmanan dolar endeksi şu an hala 99.00 çevresinde.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.