Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 05.01.2015

Yunanistan Kazanı Yine Kaynıyor

Mevcut meclisin cumhurbaşkanı seçememesi üzerine erken genel seçimlere giden Yunanistan yine gündeme oturdu. Son anketlere göre 3.1 yüzde puanla önde giden kemer sıkma karşıtı SYRIZA’nın Cumartesi günkü parti kongresinde Tsipras’dan keskin açıklamalar geldi.
Eğer ECB varlık alım programına geçerse alımlara Yunanistan tahvilleri de dahil edilmeli diyen Tsipras hükümete gelirse Yunanistan’ın borçlarının büyük bölümünün silinmesini sağlayacağının garantisini verdi.
Öte yandan Alman basınında çıkan habere göre Almanya hükümeti Yunanistan’ın Euro’dan çıkışını yönetilebilir bir risk olarak görüyor ve SYRIZA liderliğinde kurulacak yeni hükümetin harcama kesintileri sözünden dönmesi ve borçlarını geri ödememesi ile ülkenin Euro’dan çıkması kaçınılmaz olarak görülüyor.
Yaşananlar üç yıl öncesini hatırlatıyor fakat hem ECB’den gelen hamleler hem de çevre ülkelerin uygulamaya geçirdiği reformlarla Euro Bölgesi’nin daha sağlam bir zemin üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.
Hacimsiz piyasa şartlarında bu gelişmelerin etkisiyle 1.20 altındaki stopların devreye girmesiyle 1.1860’lara kadar sürüklenen EURUSD en son 2006 Mart ayında gördüğü seviyelere geriledi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.