Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 04.11.2015

Asya Seansında Neler Yaşandı?

Analimize dün akşam ECB başkanı Draghi’nin yaptığı konuşma ile başlayalım. ECB başkanı Frankfurt’daki konuşmasında enflasyonun ne çok düşük ne de çok yüksek olmaması gerektiğine, varlık alım programının sorunsuz bir şekilde devam ettiğine ve yönetim kurulunun elinde bulunan tüm araçları kullanmaya hazır olduğunu belirtti. 
Aralık ayında mevcut gevşek para politikasının tekrar değerlendirileceğini dile getiren Draghi gelişmekte olan ülkelerin büyüme performansları ile ilgili endişeli olduğunu söyledi ve büyüme ile enflasyon üzerinde aşağı yönlü riskler görüyorum dedi.
Bilmediğimiz bir şey söylemedi ECB başkanı fakat enflasyon ve büyüme ile ilgili endişeleri ile tekrar Aralık ayındaki toplantıya atıf yapması dikkatimizden kaçmadı. Aralık ayı merkez bankalarının ayı olacak. Piyasalar bir yandan ECB’den daha fazla gevşeme hamlesi beklerken diğer yandan Fed’in de faiz artırma ihtimali var. Bekleyip göreceğiz fakat 2015 yılına heyecanlı bir kapanış yapacağımızı şimdiden söyleyebiliriz.
Asya seansında bolca veri geldi. Kısa kısa değinelim. Yeni Zelanda’dan istihdam verileri nette negatif. İşsizlik oranı beklendiği gibi %6.0 seviyesine yükselirken istihdam artış %-0.4 ile beklenti altı kaldı. İş gücüne katılım oranı beklenmedik şekilde %69.3’den %68.6’ya gerilerken ortalama saatlik kazançlar da %0.9 ile beklenti altı kaldı. Yani işsizlik oranı dışında neresinden tutsak elimizde kalan bir istihdam raporu. Enflasyon zaten düşük istihdam da RBNZ’yi üzmeye devam ederse yeni faiz indirimleri yolda diyebiliriz.
Avustralya’da perakende satışlar %0.4 ile beklentide, ticaret dengesi -2.32 milyar ile beklentiden daha iyi. Diğer yandan AIG hizmetler endeksinde 52.3’den 48.9’a gerileme var. RBA zaten dün para politikası kararlarını açıkladı ve anladığımız kadarıyla çok yakında yeni bir faiz indirimi düşünmüyorlar. Bu veriler bu durumu değiştirmeyecek.
Çin’den Caixin hizmetler PMI 50.5’den 52.0’a yükseldi. Piyasa da yükseliş bekliyordu fakat 51.0’e. Yani beklentiden daha iyi bir veri hafta sonu açıklanan resmi hizmetler PMI rakamına yakın fakat o veri hafif bir düşüşe işaret ediyordu. Çin ekonomisinin can damarı hala imalat sektörü bu nedenle hizmetler verisi bir imalat PMI kadar etki ve ses getirmiyor.
Çin Shanghai endeksi %4.3 artıda kapattı günü. Endeks Ağustos ayındaki hızlı çöküş sırasında verdiklerinin yarısını geri almış durumda. PBoC başkanı Zhou’dan gelen Hong Kong ve Shenzen borsaları arasında bağlantı kurulacağı açıklaması bugünkü yükselişe hız kattı fakat daha sonra bu açıklamanın Mayıs ayında yapılan bir konuşmaya ait olduğu anlaşıldı. Fakat bu son detay ralliyi pek de etkilemedi. Diğer Asya borsaları da alıcılı bir seans geçirdiler. Japonya Nikkei %1.3, Güney Kore KOSPI %0.2 artıda kapandı.
Pariteler tarafında en kayda değer hareket NZDUSD’de. Zayıf istihdam raporunun ardından 0.67 seviyelerinden 0.6630’lara kadar geriledi. ALTIN ise dünkü düşüş sonrası Asya seansını yaralarını sararak geçirdi ve 1115’den 1123’lere kadar tırmandı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.