Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 04.06.2015

Yunanistan Anlaşması İçin Yeni ‘Son Gün’

Tsipras dün akşam AB Komisyonu başkanı Juncker’in davetlisi olarak karşılıklı sunulan son anlaşma planlarını görüşmek için Brüksel’deydi. Eurogroup başkanı Dijsselbloem’in de katıldığı görüşmeler ‘yapıcı’ geçse de nihai bir anlaşma çıkarmaya yetmedi.
Görüşmelerin bitmesiyle bir açıklama yapan Tsipras faiz dışı fazla hedefleri konusunda tarafların çok yakın olduğunu söylerken karşı taraftan gelen vergi atışı ve emeklilik maaşı kesintileri taleplerinin kabul edilemeyeceği açıkladı.
Kreditörlerin sunduğu plan 2015 faiz dışı fazla hedefi olarak %1.0, 2016 hedefi olarak ise %2.0 öngörüyor. Yunanistan’ın planı ise 2015 için %0.8, 2016 için ise %1.5’lik bir hedefi içeriyor. Yani faiz dışı fazla rakamlar birbirinden çok uzak değil:
Diğer yandan görüşmelerin başından beri Yunanistan’ın kırmızı çizgilerim diyerek geri adım atmakta direttiği fakat kreditörlerin ısrarla reform istediği istihdam ve maaşlar maddelerinde hala ilerleme emaresi yok.
Tsipras gerçekçi olan planın Yunanistan tarafından sunulan plan olduğunu söylerken kreditörlerden gelen daha fazla maaş kesintileri ve elektrik kullanımı KDV’sinde %10’luk artış gibi taleplerin kabul edilemez olduğunu ifade etti.
Yarın vadesi dolacak olan 300 milyon euroluk IMF ödemesi konusunda gelen soruya ise ‘o konuda endişe etmeyin’ diyerek borcun yine bir şekilde ödeneceğini ima etti.
Taraflar arasındaki son görüşmelerde 14 Haziran’ın anlaşma için yeni ‘son gün’ olarak ortaya çıktığı söyleniyor. 12 Haziran’da 340 milyonluk başka bir ödemesi olduğunu hatırlatalım.
Bu arada hep Yunanistan tarafından pompalanan tek taraflı iyimserlik dün farklı olarak kreditörler tarafından da gelen bir açıklamayla desteklendi. Fransa cumhurbaşkanı Hollande dün yaptığı açıklamada anlaşmanın bir kaç saat veya gün ötede olduğunu söyledi. Fakat aynı saatlerde Almanya maliye bakanı Schaeuble her zamanki kötü polis tavrıyla Yunanistan konusundaki iyimserliğin gerçeklerle örtüşmediğini açıkladı.
Gelen açıklamalardan karşılıklı tavizlerle faiz dışı fazla hedeflemesi konusunda birlik sağlanabileceğini anlıyoruz. Fakat hem partisinin aşırı solcu kanadından gelen baskılar hem de seçmenlerini yüz üstü bırakmaktan sakınması nedeniyle Tsipras’ın maaşlar ve istihdam reformları konusundaki duruşunu ne kadar yumuşatacağı soru işareti. 
Öyle ya da böyle piyasa bir anlaşma çıkacağına ikna olmuş gibi. Salı sabahı 1.0920 seviyelerinde olan EURUSD iki günlük büyük ralliyle 1.1290’lara kadar tırmandı dün. Tahvil piyasalarındaki dalgalanmayla ABD ve Almanya 10 yıllık tahvil faizleri arasındaki farkın daraldığını görüyoruz son günlerde. EURUSD’deki yükselişe hız katan bir faktör. Tabi dün ABD’den gelen çok zayıf ISM hizmetler PMI verisinin dolar boğalarında paniğe neden olması da yine pariteyi destekleyen diğer bir gelişme oldu.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.