Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 04.03.2016

Avustralya Durmak Bilmiyor

Asya seansı ekonomik takviminde yine Avustralya ön plana çıkıyor. Avustralya sanki bu ayı bir haftaya sığdırdı ve bütün önemli verileri bu hafta içinde açıkladı. Şirket karları ve özel sektör kredileri, Merkez Bankası RBA kararları, cari denge, inşaat onayları, hizmetler ve imalat endeksleri, büyüme, yeni konut satışları, ticaret dengesi ve son olarak bu gece de perakende satışlar raporu yayınlandı ABS (Avustralya İstatistik Bürosu) tarafından.
Rapora göre Aralık ayında sabit kalan perakende satışlar Ocak ayında aylık bazda  %0.3 arttı. Beklenti %0.4’ün hafif altında fakat ciddi bir ıskalama da sayılmaz. Yıllık bazda ise artış %4.00.
Avustralya Merkez Bankası RBA’nın Salı günkü toplantısı sonrası yayınladığı metinden bankanın çok endişeli olmadığını ve faiz indirimlerine de şimdilik çok sıcak bakmadığını anladık bu sene içinde RBA’dan iki faiz indirimi bekleyenler olsa da. Güçlü büyüme verisi sonrası faiz indirimi ihtimali biraz daha zayıfladı.
RBA karar metninde bundan sonra açıklanacak olan istihdam verilerini ve yaşanan global türbülansın ekonomi üzerindeki etkilerini takip edeceği şeklinde bir yönlendirme yapmıştı. Kısacası işsizlik oranı ve Çin’de yaşananlar RBA’nın bu sene faiz indirip indirmeyeceğine karar verecek. Ayrıca kurlarda aşırı bir yükseliş RBA’nın faiz indirimlerini yine masaya getirmesine neden olabilecek diğer bir faktör.
Bu nedenle AUDUSD’de kısa vadede yükselişlere eşlik etmekle birlikte uzun vadeli bakanlar için 0.75 – 0.78 bölgesi bizce satış için ideal. Kısa vadede ise 0.7380 direnç bölgesinin kırılmasıyla yükseliş 0.75 seviyelerine kadar devam edebilir. Kısa vadeli harekette bugün ABD’den gelecek olan istihdam verileri etkili olacak. Tarım dışı istihdam değişimi için piyasa 200 bin civarı bir beklenti içinde fakat bizce raporda maaşlar verisi ön plana çıkacak. 200 bin altı bir tdi değişimine karşı güçlü bir maaş artışı rakamı doların güçlenmesine neden olabilir.
Asya borsalarındaki hakim renk yeşil. Çin Şangay Bileşik endeksi %0.50, Şenzen CSI300 endeksi %1.16 artıda kapanırken, Japonya Nikkei %0.32, Avustralya ASX endeksi %0.18 artıda kapandı. Diğer yandan Güney Kore çok hafif de olsa negatif ayrıştı ve KOSPI günü %0.08 kayıpla kapattı.
Gün içerisinde piyasaların tüm dikkati öğleden sonra ABD’den gelecek olan istihdam raporunda olacak tabi ki. Belirttiğimiz gibi raporda en öne çıkan gösterge maaşlarda artış rakamı olacak bizce. Tarım dışı istihdam değişiminin beklenti altı kalmasına rağmen maaşlarda güçlü bir artış yine dolar pozitif bir etki yaratabilir. İstihdam artışında artık yavaşlama yaşanması neredeyse tam istihdama ulaşmış ABD ekonomisinin doğal bir sonucu.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.