Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 04.02.2016

EURUSD’den Draghi’ye Selam

Piyasalar sadece bir kaç ayda bir tanık olduğu hareketlerden birine tanık oldu dün yine. ABD’den gelen hizmetler PMI verisinin beklenti altı kalması ve FOMC üyesi Dudley’den gelen açıklamaların da etkisiyle önemli teknik seviyelerin kırılması piyasalarda keskin hareketleri peşinden getirdi.
ABD’den Ocak ayı ISM hizmetler PMI piyasa 55.1 beklerken önceki aya göre iki puana yakın düşüşle 53.5’e geriledi. ABD ekonomisi için hizmetler sektörünün önemi üzerinde daha önce de durmuştuk. Ekonominin amiral gemisi hizmetler sektörü ve imalat PMI zaten 50.0 seviyeleri altında gezerken hizmetler PMI verisinde yaşanan bu düşüş dördüncü çeyrekteki yavaşlama 2016 birinci çeyreğe de mi taşıyor endişeleri yaratıyor ve bu tür zayıf veriler geldikçe FOMC ile yeni faiz artışları arasındaki ara açılıyor.
FOMC’nin en önemli üyelerinden Dudley’den gelen açıklamalar da Fed’in son zamanlarda yaşananlar nedeniyle temkinli olduğunu gösteriyor. Dudley devam finansal sıkılaşma FOMC üzerinde baskı yaratabilir derken global kriz havası ve güçlü doların da ABD ekonomisine zarar verebileceğini dile getirdi.
FOMC yönetim kurulu üyesi Brainard ise dün akşam bundan sonraki faiz artışlarını daha ağırdan almak istediğini söyledi ve son yaşanan gelişmeler piyasaları dikkatli izlememiz gerektiği durumunu güçlendiriyor dedi. Brainard ayrıca Çin ve gelişmekte olan ülkelerle ilgili risklere atıf yaparak bu sorunların ABD’yi de etkileyebileceğini belirtiyor.
Mart ayı faiz artışı zaten masada yok. 2015 sonundaki ekonomik yavaşlama  2016’da devam eder ve piyasalar önümüzdeki süreçte denge bulamazsa Fed bu seneyi tamamen pas geçebilir. Piyasalarda dün yaşanan hızlı hareketin nedeni tam olarak da buydu. 
EURUSD 1.0980 – 1.0950 direnç bölgesini kırarak en son 23 Ekim’de gördüğü 1.1150 seviyelerine kadar tırmandı. Günlük bazda 3 Aralık’taki ECB gününde yaşanan hareket sonrası en keskin yükselişten bahsediyoruz. Parite bir süre daha dolar üzerindeki baskıdan faydalanabilir. 1.1150 direnç bölgesinin tam olarak kırılmasıyla ilk aşamada 1.1220 sonrasında ise 1.1380 seviyelerine kadar devam edebilir yükseliş fakat Mart ayında ECB’den gelecek olan gevşeme adımları nedeniyle bu tırmanışın uzun soluklu olma ihtimali yüksek değil.
Diğer bir önemli husus olarak akılda tutmamız gereken şey Fed’in faiz artırmamasının önemli sebeplerinden birinin global piyasalarda yaşanan istikrarsızlığın olması. Yani ilk aşamada Fed’in faiz artırmaması doların TRY, ZAR, MXN, AUD, NZD gibi riskli para birimlerine karşı değer kaybetmesine neden olabilir. Fakat Fed’in neden faiz artırmadığı düşünüldüğünde bu gerilemenin de çok uzun soluklu olmayabileceği sonucuna varabiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.