Döviz Piyasalarında Yeni Yıla Başlangıç

Yeni Yıla Moralsiz Başlangıç

Piyasalar 2016’ya yeni bir jeopolitik gerginlikle başladı. Suudi Arabistan’ın aralarında Şii bir dini liderin de bulunduğu 47 kişiyi idam etmesi İran ile Suudi Arabistan arasındaki ipleri iyice gerdi.
İdamlara İran, Irak, Lübnan ve Bahreyn’den büyük tepki gelirken Suudi Arabistan’ın Tahran büyük elçiliği göstericiler tarafından basılarak talan edildi. İki ülke arasında artan gerilimin ardından Suudi Arabistan da İran’lı diplomatların ülkeyi iki gün içinde terk etmelerini talep etti.
Orta Doğu’da iki dev petrol üreticisi arasında yaşanan gerginliğin bölgede yeni bir istikrarsızlık kaynağı olabileceği endişeleri ile petrol haftaya güçlü başladı ve açılış sonrası 38.00 üzerine kadar tırmandı.
Çin’den Cuma günü resmi PMI verilerinin ardından bu gece de Caixin imalat PMI verisi açıklandı. 48.2 ile beklenti altı kalan rakam imalat sektöründe daralmanın devam ettiğini gösteriyor. PMI verilerinde 50.0 altında bir rakam sektörde kötüleşme yaşandığının bir işareti. 2016’da da hükümet ve merkez bankası PBoC ekonomiyi ayağa kaldırmak için adımlar atmaya devam edecek.
Diğer bir önemli gelişme FOMC üyesi Mester’dan gelen açıklamalar. Daha önce de dikkat çektiğimiz gibi Mester, Bullard, George ve Rosengren ile birlikte bu sene FOMC’de oy vermeye başlayacak olan dört yeni üye ve seleflerine göre daha şahin bir üye olduğunu söyleyebiliriz. Kendisinden gelen açıklamalarla da zaten bunu yansıtıyor.
Mester, 2016’da dörtten fazla faiz artışı mümkün dedi ve bundan sonraki faiz artışları için enflasyonda artış görmeye gerek olmadığını ekledi. FOMC üyelerinin 2016 faiz artışı beklentisi ortalaması dört faiz artışı gelebileceği ima ediyordu fakat Mester şahinliğini gösterdi ve dörtten fazla artış da yapabiliriz dedi.
Suudi – İran gerginliği, Çin PMI verisinin beklenti altı kalması ve Mester’dan gelen açıklamalar ile piyasalar yeni yıla ve haftaya temkinli başladı. Çin Şangay endeksi %6.86 kayıpla 2016’yı selamlarken diğer borsalarda da tablo pek farklı değil. Japonya Nikkei %3.06, Güney Kore KOSPI %2.17, Avustralya ASX %0.50 ekside kapanırken Avrupa borsaları da yılın ilk seansına kırmızı bir başlangıç yaptı.
Risk off durumu paritelerde de kendini gösteriyor. USDJPY 118.80’lere kadar gerileyerek son 10 hafta dibini görürken, AUDUSD ve NZDUSD üzerinde de baskı var. USDTRY ise bir hafta sonra tekrar 2.95 seviyesini gördü. USDZAR, USDMXN, USDRUB gibi risk iştahına duyarlı diğer pariteler de yukarıları zorluyor piyasalardaki riskten kaçış havasıyla.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.