Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 04.01.2016

Dolar Yeni Yılda 3.00 Yolunda!

Suudi Arabistan ile İran arasında yaşanan gerginliklerin Orta Doğu’da yeni bir jeopolitik riske dönüşebileceği endişeleri, Çin’den gelen zayıf imalat PMI verisi ve Çin borsalarında Ağustos ayında getirilen açığa satış yasağının kaldırılmasıyla borsalarda yaşanan çöküş ile piyasalar yeni yıla tam bir riskten kaçış (risk-off) modunda başladı.
Bu tür kriz anlarında yaşana panikten en fazla nasibini alan yatırım araçları lira gibi gelişmekte olan ülke para birimleri oluyor ve bugün de istisna değil. Yeni yıla 2.91’in hemen üzerine başlayan USDTRY şu an bu raporu kaleme aldığımız anlarda 2.98 seviyesini zorluyor. Son ayların günlük bazda en büyük rallisi.
Diğer gelişmekte olan ülke para birimleri de dolara karşı tutunamıyor. USDBRL %1.7, USDZAR %1.30, USDMXN %1.00, USDINR %0.50 artıda an itibariyle. Risk iştahına en duyarlı paritelerden USDJPY ise sabah saatlerinde 118.60’lere kadar gerileyerek son 10 hafta dibini görmüştü.
JPY ile birlikte bu tür panik anlarında piyasaların güvenli liman olarak sığındığı diğer bir enstrüman olan ALTIN güne başladığı seviyenin 15 dolar üzerinde %1.5 primliyken borsalarda büyük kayıplar güvenli liman olarak görülen Almanya ve ABD tahvillerinde ise alışlar dikkat çekiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.