Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 03.08.2015

Çin İmalat Sektöründe Kırmızı Alarm

Yeni bir PMI günündeyiz ve sabah saatlerinde Euro Bölgesi, İngiltere, öğleden sonra ise ABD’den çok önemli imalat PMI rakamları piyasayı hareketlendiriyor olacak. 
Gün Asya seansında gelen PMI verileri ile başladı ve özellikle Çin verisine baktığımızda endişe verici bir tablo görüyoruz. Cumartesi günü gelen resmi imalat PMI 50.0 ile sektörde daralma ve genişleme arasındaki ince çizgiye gerilemişti. Bu sabah saatlerinde açıklanan Caixin final imalat raporu tablonun bundan yaklaşık 10 gün önce yayınlanan flaş rapordan daha can sıkıcı olduğuna işaret ediyor. 48.2 flaş rakamın 48.3’e revizesi beklenirken rakam 47.8’e revize edildi.
Yani ABD’nin ardından dünyanın ikinci en büyük ekonomisi (kimi hesaplamalara göre birinci) unvanına sahip Çin’de ekonominin motoru konumundaki imalat sektörü üzerindeki baskı daha da yoğunlaşıyor. Manşet rakamı bir yana bırakıp detaylara baktığımızda da neredeyse her bir bileşende gerilemenin derinleşerek devam ettiğini görüyoruz. Çinli yetkililer ekonomiyi ayakta tutmak için destekleyici hamleleri önümüzdeki süreçte de eksik etmeyecekler gibi.
Çin’ın yanı sıra Japonya ve Avustralya’dan imalat endeksleri yayınlandı. Avustralya AIG imalat endeksi 44.2’den 50.04’e yükselirken, Japonya final imalat PMI ise 50.1’den 51.2’ye yükseldi.
Forex piyasaları haftaya çok sakin bir giriş yaptı. EURUSD, GBPUSD, USDJPY ve AUDUSD gibi majör pariteler 20-30 pipslik dar bantlarda bir Asya seansını geride bırakırken piyasalar Cuma günü açıklanacak olan ABD istihdam raporuna odaklanmış durumda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.