Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 03.03.2016

Asya’da Pozitif Hava Devam Ediyor

Avustralya’dan önemli veriler gelmeye devam ediyor. Bu hafta içinde Merkez Bankası RBA kararları ve dördüncü çeyrek büyüme gibi önemli veriler gelmişti. Bu gece de yine önemli bir veri olan ticaret dengesi yayınlandı.
Avustralya İstatistik Ofisi (ABS) tarafından yayınlanan veriye göre Ocak ayında ticaret açığı 2.94 milyar ile beklentiden daha düşük geldi. Önceki aya göre de 500 milyondan fazla bir iyileşme var fakat geçtiğimiz senenin aynı ayına göre ise ciddi bir kötüleşme var ticaret dengesinde. Ayrıca Avustralya’dan diğer bir dikkat çeken veri olarak AIG hizmetler endeksi 48.4’den 51.8’e yükseldi.
Gecenin diğer bir önemli verisi Çin’den. Salı günü resmi hizmetler PMI 53.5’den 52.7’ye bir gerilemeye işaret ediyordu. Bu gece açıklanan Caixin hizmetler PMI rakamında da 52.4’den 51.2’ye gerileme var. Piyasa 52.6’ya yükselmesini bekliyordu. Tüm bu veriler Çin’in zayıf 2015 senesinin ardından 2016’ya da yine yavaş bir başlangıç yaptığına işaret ediyor ve bundan sonra hem PBoC hem hükümetten ekonomiyi destekleyici adımlar gelmeye devam edecek.
Asya borsalarında son iki gün olduğu gibi bugün de görünüm pozitif. Japonya Nikkei endeksi %1.28 artıdayken Avustralya ASX endeksi %1.20, Güney Kore KOSPI %0.55, Çin Şenzen CSI300 %0.10, Hindistan Sensex endeksi ise %1.00’e yakın artıda. Gün içinde piyasalar Avrupa ve ABD’den gelecek olan PMI verileri ile Türkiye’den gelecek olan enflasyon verilerini takip edecek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.