Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 03.02.2016

Piyasalarda Hizmetler PMI Yağmuru

Hizmetler PMI verileri bugün ekonomik takvime yağmur oldu yağdı adeta. Öncelikle gelen verilere göz atalım sonra da paritelerdeki son durumu inceleyelim.
  • Çin’den Caixin hizmetler PMI 52.4 ile beklentiden iyi geldi.
  • İspanya’dan hizmetler PMI 54.6 ile beklentide geldi.
  • İtalya’dan hizmetler PMI 53.6 ile beklentiden kötü geldi.
  • Fransa’dan final hizmetler PMI 50.3 ile beklentiden hafif kötü geldi.
  • Almanya’dan final hizmetler PMI 55.0 ile beklentiden kötü geldi.
  • Euro Bölgesi’nden final hizmetler PMI 53.6 ile beklentide geldi.
  • İngiltere’den hizmetler PMI 55.6 ile beklentiden hafif iyi geldi.
Euro Bölgesi’nde hizmet sektöründe önceki verilere baktığımızda iyileşme yaşanmadığını söyleyebiliriz. Ancak 50.0 üzerinde kalınması kötüye işaret değil tabi ki PMI verilerinde. EURUSD’de güne 1.09 bölgesi üzerinde sakin devam ediyor ve gelen verilerin etkisi sınırlı oldu açıkçası.
Hafta başından beri hafif alıcılı seyir sürüyor paritede ancak son dönemde 1.0930 bölgesinin üzerinde hala yukarı yönlü hareketin sınırlı kaldığını görüyoruz. Toparlanmanın devam etmesi durumunda 100 günlük hareketli ortalamanın da geçtiği 1.0980 seviyesi ve 1.10 bölgesi direnç olarak karşımıza çıkıyor. Paritede yönün yeniden aşağı dönmesi ile ise 50 günlük hareketli ortalama desteği olan 1.0850 ve ardından 1.0800 seviyelerinde alıcılar düşüşlere dur diyebilirler.
İngiltere’ye baktığımızda ise ekonominin dinamosu hizmetler sektöründe önceki veriye göre hafif bir kötüleşme yaşanması bekleniyordu ancak beklentilerin aksine 55.6 ile önceki verinin de bir tık üzerinde gelen hizmetler PMI verisinin ardından GBP alıcıları iyice devreye girmiş durumda ve GBPUSD son 3 haftanın en yüksek seviyelerinde seyrediyor.
Daha önce de belirttiğimiz gibi 1.4360 bölgesi üzerinde günlük kapanışların gerçekleşmesiyle toparlanmanın devam edebileceği uyarısını yapmıştık. Bu senaryo önümüzdeki günlerde de devam ederse an itibariyle 1.45 bölgesi üzerini test eden GBPUSD’de gözlerimiz 1.4580 ve 1.4640 bölgelerinde olacak.
Paritede satış baskısının yeniden hakim olması halinde ise 1.4400 ve 1.4360 artık destek durumuna gelmiş durumda. Yarın ise BoE’nin para politikası kararları açıklanacak. Faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Kaldı ki BoE üyelerinden gelen faiz artışı ile ilgili temkinli açıklamalarla da zaten yakın zamanda bir faiz artışı beklentisi yok piyasaların. Ancak gelecek olan güvercin tonda açıklamalar yeniden GBP üzerinde baskı yaratabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.