Asya’da Bol Verili Günler

Asya Seansında Veri Yağdı

Asya seansında hiç alışık olmadığımız kadar bol veri/gelişme vardı. Yeni Zelanda istihdam raporu, Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ başkanı Wheeler konuşması, Avustralya’dan ticaret dengesi ve inşaat onayları, Japonya Merkez Bankası BoJ başkanı Kuroda konuşması ve Çin’den Ciaxin hizmetler PMI…
Yeni Zelanda ile başlayalım. Piyasalar Avustralya’dan gelen aşırı volatil istihdam verilerine alışmıştı fakat bu sefer Yeni Zelanda’dan da inanması güç iyilikte istihdam verileri açıklandı dün gece. İşsizlik oranı %6.0’dan %6.1’e yükselmesi beklenirken büyük bir sürprizle %5.3’e gerilerken, istihdam değişimi %0.9 ile beklentiden bir tık daha iyi.
Dördüncü çeyreğe ait bu verilere göre işsizlik oranı son yedi yılın en düşük seviyelerinde. Raporun detaylarına indiğimizde iş gücüne katılım oranının %68.6’dan %68.9’a yükselmesi beklenirken %68.4’e gerilediğini görüyoruz. İşsizlik oranındaki düşüşü kısmen açıklayan bir detay. Ortalama saatlik kazançlar da %0.5 beklentisine karşı sadece %0.2 yükselmiş dördüncü çeyrekte.
Yani uzaktan bakınca çok güçlü bir istihdam raporu fakat detaylara inip Yeni Zelanda ekonomisinin de için de bulunduğu genel durumu değerlendirdiğimizde bazı önemli şüpheler de yaratmıyor değil.
Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ başkanı Wheeler istihdam raporundan kısa süre sonra bir konuşma yaptı. İstihdam raporuna değinmeyen Wheeler’in yorumları daha çok güvercin tondaydı. Ekonomi üzerindeki bir çok riskin aşağı yönlü olduğunu belirtti Wheeler ve enflasyonun hedefe ulaşması ilk tahmin edilenden daha uzun süre alabilir dedi.
Wheeler kurlarda daha fazla değer kaybını arzu ettiklerini ve global ekonomik görünümün daha kötüleşmesi durumunda daha fazla parasal gevşemeye gidebileceklerini ifade etti. RBNZ’nin temel kaygıları arasında Çin ve düşük enflasyon var. Yani çok iyi istihdam verileri NZD için pozitif fakat düşük enflasyon ve Çin’deki istikrarsızlık devam ettiği sürece ek faiz indirimlerini masada tutacak RBNZ.
Avustralya’ya dönelim. Aralık ayında inşaat izinleri %9.2 ile neredeyse beklentilerin iki kadar artarken ticaret dengesi -3.54 milyar ile beklentilerden daha kötü. İhracat %5 gerilerken ithalat da %1 gerilemiş Aralık’ta. Demir cevheri ihracatı Çin’deki yavaşlamanın etkisiyle son altı yılın en düşük seviyelerinde. AIG hizmetler endeksi ise Ocak ayında 2 puan artışla 48.4’e yükseldi. Bekle – gör durumundaki Avustralya Merkez Bankası RBA’nın duruşunda bir değişikliğe neden olmayacak bu veriler.
Cuma günü negatif faiz politikasına geçen Japonya Merkez Bankası başkanı Kuroda’nın konuşmasında en dikkat çeken yorumlar gerekmesi durumunda faizlerin daha da aşağı çekilebileceği ve varlık alım programının büyütülebileceğini belirtmesiydi. %2’lik enflasyon hedefine ulaşmak için gereken her şeyi yapacağız diyen Kuroda, Çin ve gelişmekte olan ülke ekonomileri ile ilgili belirsizliklerin arttığına vurgu yaptı.
Çin’den sonunda iyi bir veri geldi. Caixin hizmetler PMI 50.2’den 52.4’e ile son altı ayın zirvesine yükseldi Ocak ayında. Piyasalar çok daha küçük bir yükseliş bekliyordu. Pazartesi açıklanan resmi hizmetler PMI verisi 54.4’den 53.5’e gerilediğini hatırlatalım. İyi Caixin verisine rağmen Çin borsalarındaki renk yine kırmızı. Şangay bileşik ve Şenzen CSI300 endeksi %0.40 ekside kapattı günü.
Diğer Asya borsalarında da satıcılı bir hava vardı. Japonya Nikkei endeksi %3.00 üzerinde ekside kapanırken Güney Kore KOSPI endeksi %0.8, Avustralya ASX endeksi ise %2.3 düşüşle tamamladı günü.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.