Piyasalara Petrol Üretimi Açıklaması – 02.12.2015

OPEC Petrol Üretiminde Frene Basacak Mı?

İran Petrol Bakanlığı’ndan bir yetkilinin açıklamalarına göre OPEC üyesi ülkelerin büyük çoğunluğu petrol arzında kesinti yapmak için hemfikir olduklarını söylediler. Ancak Suudi Arabistan ve Gulf Arap ülkelerinin bu fikri desteklemediği söyleniyor.
Gelen bu açıklamalar petrol fiyatları için son derece pozitif. Petrol fiyatlarındaki düşük seyrin arz fazlasıyla birlikte arz-talep dengesinin sağlanamamasından kaynaklı olduğunu hatırlatalım. Ayrıca OPEC’in de pazar payını kaybetmemek için üretimde frene basmaması da bir diğer önemli etken. OPEC tarafından böyle bir karar alınması petrol fiyatlarında toparlanmalara neden olabilir.
Tabi ki petrol fiyatları üzerindeki baskı direkt olarak CAD’i olumsuz etkilemeye devam ediyor. USDCAD ise doların da güçlü devam etmesiyle birlikte yukarı yönlü hareketini sürdürüyor. Paritede 1.33 bölgesi üzerinde kalındığı sürece alış için iyimser olmaya devam edeceğiz.
Baktığımızda cuma günkü OPEC toplantısı öncesi bu son derece önemli bir gelişme. Petrol üretiminin düşürülüp düşürülmeyeceği konusunda Suudi Arabistan petrol bakanı Naimi, tüm seçenekleri tartıştıktan sonra karar vereceklerini söylemişti. Artık bu toplantının önemi iyice artmış durumda. Yani önümüzdeki dönem için petrol fiyatlarının kaderini belirleyecek kararlar çıkabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.