Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 02.07.2015

Tarım Dışı İstihdam Değişimi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bağımsızlık Günü nedeniyle ABD istihdam raporu bu ay Cuma günü değil Perşembe günü, yani bugün saat 15.30’da açıklanıyor. Lafı fazla uzatmadan beklentiler ile piyasa üzerinde yaratabileceği olası etkileri incelemeye geçelim.
Beklentiler:
Tarım dışı istihdam değişimi, 230 bin
İşsizlik oranı, %5.4
Ortalama saatlik kazançlar, %0.2
Bazı öncü göstergeler:
ADP tarım dışı istihdam değişimi 237 bin, önceki 203 bin
Haziran haftalık işsizlik başvuruları ortalaması 273 bin, Mayıs ayı 275 bin
ISM imalat PMI istihdam bileşeni 55.5, önceki 51.7
Haftalık işsizlik başvuruları ortalaması önceki aya göre pek değişmiş değil, ADP ve ISM imalat PMI ise daha güçlü. Öncü göstergeler yine iyi bir istihdam raporuna işaret ediyor. 
Neye dikkat edilmeli?
Her zaman yaptığımız uyarıyı tekrar yapalım; sadece tarım dışı istihdam değişimi değil işsizlik oranı, ortalama saatlik kazançlar gibi diğer önemli istihdam göstergeleri de açıklanacak aynı anda. İlk anda piyasa tdi değişimine tepki verebilir fakat diğer önemli göstergelere göre hareket yön değiştirebilir. 
Saat 15.30’da şöyle bir tablo ortaya çıktığını farz edelim;
Tarım dışı istihdam değişimi, 270 bin
Ortalama maaşlarda artış, %0.0
İşsizlik oranı, %5.6
İş gücüne katılım oranı, %62.8
İlk bakışta sadece tarım dışı istihdam değişimi rakamı iyi bir rapor izlenimi oluşturabilir fakat diğer göstergelerde ciddi kötüleşmeler var. Yani aslında tdi değişimi beklenti üzeri gelse de raporun bütünü zayıf bir algı yaratabilir ve sadece tdi değişimine bakarak dolar alan yatırımcılara da sıkıntılı anlar yaşatabilir.
Niye önemli?
İstihdam Fed’in sorumluluk alanlarından biri ve faiz artışı için enflasyonla birlikte istihdamda toparlanmanın sürdürülebilir olduğunu görmek istiyor Fed. Dikkat edilmesi gereken ve belki de tdi değişimi kadar önemli olan bir gösterge ortalama saatlik maaşlar. İstihdam piyasasındaki sıkılaşma ve gelecek enflasyon için çok önemli bir ölçüt. 
Son günlerde konuşan iki Fed üyesi, Bullard ve Dudley, Eylül ayının masada olduğunu söyledi. Güçlü bir istihdam raporu tek başına Eylül ayı faiz artışını garanti haline getirmeyecek fakat hala kararsız olan bazı üyelere kararları için yardımcı olacak.
Veriler doları nasıl etkiler?
Dolar endeksi son günlerdeki yükselişin ardından 96.50 direncinin kapısında ABD istihdam raporunu selamlayacak. Beklentilerden çok zayıf gelmeyecek bir rapor son günlerdeki güçlü dolar tonunu sürdürecek bizce. Yunanistan kriziyle bulanıklaşan EURUSD resmine güçlü istihdam raporu eklenirse ilk aşamada 1.0880 gündeme gelecektir. İçeride ise siyasi belirsizlik 8 Haziran sabahı neyse şu anda da o, güçlü ABD istihdam raporu 2.70 üzerindeki USDTRY’den ilk önce 2.72’lere doğru bir hamle getirebilir. 
Zayıf bir istihdam raporu ise dolarda geri çekilme yaşatacaktır fakat Eylül ayı ihtimalini tam anlamıyla ortadan kaldırmadığı sürece dolardaki geri çekilme çok uzun sürmeyebilir. Eylül’ün hala masada olması ve artan Yunanistan belirsizliği dolardan çıkışları sınırlayan faktörler olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.