Referandum Anketleri Piyasaları Nasıl Etkiliyor?

Referandum Anketleri Ne Diyor?

Piyasanın bir yandan merak bir yandan endişe ile beklediği Yunanistan referandumu ile ilgili ilk anket sonuçları ortaya çıkmaya başladı. GPO tarafından düzenlenen ankete göre %47.1 evet, %43.2 hayır, %6.3 kararsızlar gibi bir tablo var şu anda.
Fitch ve S&P’den sonra kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de Yunanistan’ın kredi notunu indirdi. Ülkenin kredi notunu Caa2’den Caa3’e indiren Moody’s, kurtarma programının şemsiyesinin ortadan kalkması sonrası Yunanistan’ın ticari borçlarında iflas edeceğini açıkladı.
Diğer yandan IMF başkanı Lagarde, Yunanistan’ın ödemeyi kaçırması sonrası yaptığı ilk açıklamada kurumun bilançosunun güçlü olduğunu ve Yunanistan’ın ödemesini gerçekleştirmemesinden etkilenmeyeceğini söyledi. Lagarde görüşmelerin geldiği son noktadaki belirsizliğe dikkat çekti.
Referanduma kadar anlaşma çıkma ihtimali çok düşük, Merkel dün görüşmelerin tekrar başlaması için referandum sonuçlarının bekleneceğini tekrarladı. Yani mevcut durumda referanduma gidilecek ve Tsipras’ın halkı ‘hayır’ demeye davet etmesine rağmen sermaye kontrollerinin yarattığı kaos halkı ‘evet’ demeye motive ediyor.
Fakat referandumdan ‘evet’ çıkması da sermaye kontrollerini hemen kaldırmayacak. Kemer sıkmayı sona erdirme kampanyasıyla başa gelen Syriza hükümetinin varoluş amacına ters bir durum olacağı için hükümetin istifası etmesine neden olup erken seçimlere götürebilir Yunanistan’ı.
Yani referandumdan ‘evet’ de çıksa ‘hayır’ da çıksa Yunanistan’daki kriz sona ermeyecek ve sermaye kontrolleri hemen kalkmayacak. Ülke için en iyi senaryo referandumdan çıkacak bir ‘hayır’ sonucu ile hükümetin pazarlık masasına tekrar oturması. Kreditörlerin sunduğu son teklifler bazı küçük değişikliklerle yeni bir kurtarma programı görüşmeleri için baz oluşturabilir. Tabi hükümetin kreditörleri bu küçük değişiklikler için ikna etmesi gerek.
Öyle ya da böyle önümüzdeki haftalarda Yunanistan’daki sermaye kontrollerini kaldıracak bir anlaşma çıkma ihtimali düşük. Güney Kıbrıs vakasında da hatırladığımız gibi sermaye kontrollerini çabucak getirebiliyorsunuz fakat kurtulmanız yıllar alabiliyor.
Dün Tsipras’ın geri adım atmaya başladığına dair haberler ile birlikte EURUSD yeni bir anlaşma iyimserliği yaşadı fakat detayların ortaya çıkması ile birlikte bu iyimserlik çok da uzun sürmedi. Saat 15.30’da açıklanacak olan ABD istihdam raporu öncesi dün açıklanan ADP tdi değişimi ve ISM imalat PMI istihdam bileşeni gibi öncü göstergeler pozitif. Geçtiğimiz ay olduğu gibi ABD’den yeni güçlü bir istihdam raporu EURUSD üzerindeki baskıyı 1.0880’lere doğru artırabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.