Yunanistan Krizi Nereye Varacak?

Piyasalarda Yunanistan Dalgası

Yunanistan ve kreditörler görüşmelere devam ederken fısıltılar ve söylentiler piyasada anlık git gellere neden oluyor. Özellikle Yunanistan tarafından gelen iyimser demeçler hızlı alışlar getirirken açıklamaların birer birer havada kalması geri çekilmelere neden oluyor. Dilerseniz son günlerde gelen demeçleri bir hatırlayalım.
Zaten neredeyse Yunan yetkililerin her gün en az bir kere ‘anlaşma çok yakın’, ‘bir kaç güne anlaşma çıkacak’, ‘görüşmelerde önemli ilerleme kaydettik’ tadına açıklamalar yapması rutine döndü. Bu açıklamaların kısa süre içinde kreditörler tarafından yalanlanması da aynı şekilde rutinleşti.
Geçtiğimiz hafta Yunan hükümet sözcüsü anlaşma için gün bile vermişti. Üç gün içerisinde anlaşma müjdesi veren sözcü Pazar gününü işaret etmişti fakat hep beraber hafta sonu görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmadığını gördük.
Dün de yine piyasaya düşen söylentilere göre öğleden sonra anlaşma geliyordu fakat söylentilerin yalanlanması bir kaç dakika aldı. Zaten ne öğleden sonra ne de akşam her hangi bir anlaşma çıkmadı.
Fakat bugün farklı bir şekilde görüşmelerin kreditörler tarafından iyimser bir açıklama geldiğine tanıklık ettik. AB Komisyonu’ndan Moscovici ilerleme kaydedildiğini görüyorum dedi fakat ilerlemenin KDV reformları konusunda olduğunu ekledi. Yani Yunanistan’ın taviz vermeme konusunda direttiği, kreditörlerin ise reform için ısrar ettiği istihdam ve emeklilik konularındaki anlaşmazlık devam ediyor.
5 Haziran’da 300 milyon euroluk IMF ödemesi var ve Yunan yetkililer bu ödemenin gerçekleştirileceğini açıkladı. Fakat kaynağın nereden bulunacağı muamma. Haziran ayındaki dört ödemenin birleştirilerek 19 Haziran’da toplam 1.6 euro olarak ödenme seçeneği var fakat şu ana kadar Yunanistan’ın bu konuda bir başvuru yapmadığı biliniyor.
Komşu geçtiğimiz ayki IMF borcunu yine IMF’de bulanan rezervlerini kullanarak bir hokus pokusla ödemişti. Bugün Yunanistan bir anlaşma çıkarsa bile bunun parlamentolar ve Eurogroup tarafından onaylanması için bir kaç gün gerekiyor. Yani görünen o ki Yunanistan Cuma günü şapkadan başka bir tavşan çıkarmak zorunda kalacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.