Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 01.08.2015

Çin Ekonomisi Üçüncü Çeyreğe Yavaş Girdi

Sabah saatlerinde açıklanan Çin Temmuz ayı resmi imalat PMI 50.0 seviyesine gerileyerek Çin ekonomisinin üçüncü çeyreğe yumuşak bir başlangıç yaptığına işaret ediyor. 50.0 seviyesinin üzerinde bir rakam sektörde genişleme, altında bir rakam ise daralma anlamına geliyor, tam 50.0 seviyesi ise önceki aya göre herhangi bir değişiklik olmadığının işareti. 
Son beş ayın en düşük seviyesine gerileyen endeks 50.2’lik beklentinin de altında kaldı. Hem merkez bankası PBoC hem de hükümetten gelen hamlelere rağmen dünyanın ikinci büyük ekonomisinde soğuma sürüyor. Merkez bankası en son Haziran ayı sonunda hem munzam karşılık hem de faiz indirimiyle hükümetin %7.0’lik büyüme hedefine ulaşılması için müdahale etmişti.
Verinin yayınlanması sonrası açıklama yapan hükümet yetkilisi endeksteki düşüşü hava şartlarına ve emtia fiyatlarındaki düşüşe bağlarken dış ve iç talep unsurlarının da hala zayıf olduğuna dikkat çekti.
İmalat PMI ile birlikte inşaat ve hizmetler sektörünü içeren imalat dışı PMI endeksi de açıklandı ve 53.8’den  53.9’a hafif bir yükseliş var. Yani o taraftaki görünüm daha farklı fakat ekonominin motoru imalat sektörü olduğu için imalat PMI’nın önemi çok daha büyük.
Çin hükümeti ve merkez bankası ekonomiyi destekleyici politikalarına devam edecek ve önümüzdeki aylarda yeni hamleler gelebilir. Kötü imalat PMI verisinin en büyük etkisi NZD ve AUD gibi para birimleri üzerinde olacak. AUDUSD ve NZDUSD haftaya baskı altında başlayabilirler.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.