Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 01.03.2016

Mart Ayına RBA İle Start Verdik

Piyasalar yeni aya Avustralya Merkez Bankası RBA para politikası kararlarıyla başladı. Bu ay içinde piyasaların iple çektiği ECB ve FOMC gibi çok önemli merkez bankaları para politikası toplantıları düzenleyecek ve bu merkez bankaları geçidi RBA ile başladı. 
RBA beklendiği gibi politika faizini %2.00 seviyesinde sabit tuttu. Karar metni Şubat ayı karar metnine göre daha kısa. Piyasaların RBA ile ilgili beklentilerini değiştirecek bir ekleme/değişiklik dikkatimizi çekmiyor metinde. RBA global ekonominin daha önce tahmin edilene kıyasla hafif daha düşük hızda büyüdüğünü ifade ediyor ve durumun gelişmekte olan ülke ekonomileri için daha zorlaştığını, Çin büyümesinin de ılımlılaşmaya devam ettiği belirtiyor.
Emtia fiyatlarının düşük talep ve arz fazlası nedeniyle gerilediğini, Avustralya’nın dış ticaret görünümünün de kötüleşmeye devam ettiğini dile getiren RBA madencilik dışı sektörlerde büyümenin 2015’de güçlendiğini ve bu sayede istihdam piyasasındaki şartların iyileştiğine dikkat çekiyor.
Enflasyonun oldukça düşük olduğunu belirten RBA istihdam maliyetlerinin baskı altında olması ve fiyatların global ölçekte düşük olması nedeniyle enflasyonun önümüzdeki bir – iki yıl boyunca düşük kalacağını öngörüyor. RBA ayrıca kurların gelişen ekonomik şartlara uyum sağlamakta olduğunu söylüyor.
Banka bundan sonra gelecek olan verilerin istihdam piyasasındaki iyileşmenin devam edip etmediği ile yaşanan finansal türbülansın dış ve iç talebi negatif etkileyip etkilemediğini ölçmelerini sağlayacağını ve gerekmesi durumunda faizleri daha fazla indirmek için enflasyon görünümünün alan sağladığını belirtiyor.
RBA’dan bu sene içinde faiz indirimi bekleyenler var fakat RBA şimdilik rengini pek belli etmiyor. Yönlendirmeden anladığımız kadarıyla işsizlik oranı bundan sonra takip etmemiz gereken en önemli veri. Kalıcı bir yükseliş yaşanması durumunda RBA tekrar pimi çekebilir ve politika faizini daha da aşağılara çekebilir. Çeyreklik sermaye harcamaları raporu, büyüme, enflasyon ve Çin’de yaşananlar da takibimizde olacak. Büyümeden laf açılmışken bu gece saat 2.30’da Avustralya’dan dördüncü çeyrek büyüme raporunun yayınlanacağını hatırlatalım. Piyasa beklentisi %0.4.
Çin’den de PMI verileri yayınlandı Mart ayının ilk gününde. Resmi imalat PMI 49.4’den 49.0’a gerilerken Caixin imalat PMI 48.4’den 48.0’a gerilemiş. Her ikisi de beklenti altı. Ayrıca resmi imalat dışı PMI da 53.5’den 52.7’ye gerilemiş Şubat ayında. Birinci çeyrek büyüme için çok fazla iyimser olunmaması gerektiğini gösteriyor bu veriler. Dün munzam karşılık indiren PBoC’den piyasayı destekleyici hamleler gelmeye devam edecek fakat şimdiye kadar gördük ki bu hamleler büyümeye hız katmak yerine yavaşlamanın hızını kesmekte yetiniyor ancak.
Dün kayıp yaşayan Asya borsaları bugün primli. Çin Şangay bileşik endeksi %1.68 ve Şenzen CSI300 %1.85 artıda kapanırken Japonya Nikkei %0.37 ile Avustralya ASX %0.85 artıda, negatif ayrışan Güney Kore KOSPI endeksi ise %0.18 ekside kapandı. Gün içinde Avrupa ve ABD’den gelecek olan PMI verileri ile Kanada büyüme ve Yeni Zelanda’dan süt ürünleri fiyat endeksi takip edeceğimiz önemli veriler olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.