Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 01.02.2016

Çin’den Yine Zayıf Veri

Haftaya Çin’den gelen PMI verileri ile merhaba diyoruz. Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından hazırlanan imalat PMI 49.4 ile beklenti altı kalarak son üç yılın en düşük seviyelerine geriledi. Caixin tarafından hazırlanan imalat PMI ise önceki aya göre 0.2 puan artarak 48.4’e yükseldi ve beklentinin de hafif üzerinde. Fakat son 11 aydır 50.00 seviyesinin altında. PMI verilerinde 50.00 seviyesinin altıda bir rakamın sektörde kötüleşmeye işaret ettiğini tekrar hatırlatalım.
İmalat PMI verilerinin yanında NBS hizmetler PMI rakamını da açıkladı ve hizmetler tarafında da pek memnun edecek bir tablo yok. Aralık ayında 54.4 olarak gerçekleşen hizmetler PMI Ocak ayında 53.5’e gerilemiş NBS’ye göre. Veriler sonrası açıklama yapan NBS, Ocak ayında PMI verilerinde yaşanan düşüşü zayıf talep ve atıl kapasiteyi düşürme çabalarına bağladı.
PBoC ülkeden sermaye çıkışlarına neden olmak pahasına son bir buçuk yılda altı faiz indirim ve bir çok munzam karşılık indirimiyle yavaşlayan ekonomiye destek vermeye çalıştı fakat şu ana kadar bu müdahaleler büyümeyi hızlandırmak yerine yavaşlamanın hızını kesme görevi görmüş gibi görünüyor. Dün gece gelen PMI rakamları bundan sonra da hem PBoC hem hükümetten ekonomiyi canlandırma hamleleri gelmeye devam edebileceğini gösteriyor.
Çin borsalarında Cuma günkü iyimserlik yeni haftaya taşınmadı. Şangay bileşik endeksi %1.80, Şenzen CSI300 endeksi %1.50 ekside kapandı haftanın ilk işlem gününde. Diğer büyük Asya borsalarındaki görünüm ise pozitif. Japonya Nikkei endeksi %2.00, Avustralya ASX %0.75, Güney Kore KOSPI endeksi ise %0.70 artıda.
Avrupa ve Amerika seansında imalat PMI verilerini takip edeceğiz. Ayrıca saat 18.00’de ECB başkanı Draghi AB Parlamentosu’ndan bir konuşma yapacak para politikası ve ekonomik görünüm ile ilgili. Draghi’den yine Mart ayında yeni gevşeme hamleleri değerlendirileceğine dair yorumlar gelebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.