Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu –

Tarım Dışından Ne Beklenmeli?

ABD’den Temmuz ayı istihdam raporu bugün saat 15:30’da açıklanıyor ve her zaman olduğu gibi beklentiler ve bazı öncü göstergeler ile birlikte piyasa üzerinde yaratabileceği olası etkileri inceleyelim bu raporumuzda.
Beklentiler:
  • Tarım dışı istihdam değişimi, 222 bin
  • İşsizlik oranı, %5.3
  • Ortalama saatlik kazançlar, %0.2
Bazı öncü göstergeler:
  • ADP tarım dışı istihdam değişimi 185 bin, önceki 229 bin
  • Temmuz haftalık işsizlik başvuruları ortalaması 275 bin , Haziran ayı 273 bin
  • ISM imalat PMI istihdam bileşeni 52.7, önceki 55.5
  • ISM imalat dışı PMI istihdam bileşeni 59.6, önceki 52.7
Haftalık işsizlik başvuruları ortalaması önceki ayla kıyasladığımızda pek de değişmemiş, ADP ve ISM imalat PMI beklendiği kadar güçlü değil. Göstergeler arasında ABD ekonomisi için çok önemli olan ISM imalat dışı PMI istihdam bileşeninde önemli bir iyileşme olduğunu görüyoruz. Öncü göstergeler 200 bin üzeri tarım dışı istihdam artışı gelebileceğini gösteriyor.
Tekrar hatırlatmamamızı yapalım; sadece tarım dışı istihdam değişimi değil ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı gibi diğer önemli istihdam göstergeleri de açıklanacak aynı anda. Piyasa her zaman olduğu gibi ilk başta tdi değişimine tepki verebilir fakat diğer önemli göstergelere göre paritelerde ani yön değişimleri yaşanabilir. 
Beklenti üzeri gelecek olan tdi değişimi rakamı ilk başta iyi bir rapor izlenimi oluşturabilir piyasada fakat diğer göstergelerin beklenti altı kalması durumunda raporun bütünü zayıf bir algı yaratabilir ve sadece tdi değişimine bakarak dolar alan yatırımcılar işlemlerinde terste kalabilirler.
Fed faiz artışı için enflasyonla birlikte istihdamdaki toparlanmanın sürdürülebilir ve devamlı olmasın görmek istiyor. Burada dikkat edilmesi gereken sadece tdi değişimi değil onun kadar önemli bir gösterge olan ortalama saatlik maaşlar.  İstihdam piyasasındaki sıkılaşmaya ve gelecek enflasyon için çok önemli bir ölçüt.
Son günlerde Lockhart ve Bullard’dan faiz artışı ile ilgili açıklamalar geldi. Lockhart yaptığı açıklamada Eylül ayına faiz artışının olabileceğini ifade ederken, Bullard’dan daha temkinli açıklamalar geldi. Güçlü bir istihdam raporu tek başına Eylül ayı faiz artışını garanti haline getirmeyecek fakat hala kararsız olan bazı  üyelere kararları için yardımcı olacak.
Güçlü bir istihdam raporu dolar baskısının artmasına yardımcı olur özellikle USDCAD ve USDJPY’de keskin yükselişler yaşanabilir, EURUSD, GBPUSD’de düşüşler gelebilir. Yurt içinde ise bu akşam Moody’s değerlendirmesi TRY için önemli. Notun aşağı çekilmesi TRY üzerinde baskının devamı anlamına gelebilir. İyi bir istihdam raporu ve Moody’s’den negatif bir değerlendirme gelirse USDTRY’de 2.80 üzerine bir atak gerçekleşebilir.
Zayıf bir istihdam raporu ise dolarda geri çekilmelerin yaşanmasına neden olacaktır ve Eylül ayı faiz artışı olasılığında azalma yaşatabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.