Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu

Piyasalarda Bugün Neler Yaşandı?

Hareketli bir haftayı geride bırakıyoruz. Dün ECB kararları ile adeta sallanan piyasalarda haftanın son işlem gününde petrol fiyatlarındaki toparlanma ve borsalardaki yükseliş damgasını vurdu. Avrupa borsaları günü yeşil bölgede kapatırken, BIST 100 de günü +%0.45 primle tamamladı. ABD borsaları da güne artıda devam ederken ABD dolar endeksi üzerinde ise baskı devam ediyor.
Bugün gelen verilere baktığımızda İngiltere’den ticaret dengesinin -10.3 milyar sterlin ile beklentide, inşaat çıktılarının ise -%0.2 ile beklentide iyi geldi. Gelen verilerin GBPUSD üzerinde etkisi sınırlı oldu diyebiliriz. Kendini 1.4360 üzerinde atan paritede toparlanma çabası sürüyor. Bu bölge üzerinde günlük kapanışlar ile toparlanmanın devam ettiğine şahit olabiliriz.
Kanada’dan ise istihdam verileri geldi. İstihdam değişimi -2.3 bin ile beklentilerden çok kötü gelirken, işsizlik oranı da %7.3 ile beklentilerin altında kaldı. Gelen veriler CAD için son derece negatif oldu ancak petrol fiyatlarındaki toparlanma sebebiyle USDCAD’de yükselişlerin kalıcı olmadığını gördük. 1.34 altında kalındığı sürece toparlanmaları satış fırsatı olarak görmeye devam edeceğiz. 
Son olarak ABD’den ithalat fiyat endeksi -%0.3 ile beklentilerden iyi geldi ancak gelen veri doların yarasına merhem olmadı diyebiliriz. USDTRY ise bugün 2.87 bölgesi altına gerilemeyi başardı. Geri çekilmenin devam etmesi durumunda aşağı 2.86 ve 2.85 bölgeleri destek olarak karşımıza çıkabilir. Toparlanmalarda ise ilk olarak gözlerimiz 2.88 ve ardından 2.90 seviyelerinde olacaktır.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.