Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu

Gümüşte Neler Oluyor?

Gümüşün 2015’i çokta başarılı geçirmediği kimsenin bilmediği bir sır değil. Yılbaşından bu yana neredeyse 10% değer kaybetti. 2011’de $48’la güncel en yükseğini gören gümüş, kayıplarını o tarihten bu yana 70%’lere çıkardı.
Gümüş fiyatları 2015’te inişler ve çıkışlar tecrübe etse de büyük resimde aşağı yönlü trendini devam ettirdi. Beyaz metal Ocak ayında $18.29 la en yükseğine ulaşsa da Mayıs ayında gördüğü $17.49 hariç bir daha bu yüksek seviyesinin yakınından dahi geçemedi.
Gümüşün fiyat hareketlerini anlamak için altın fiyatlarının etmenlerine bakmak yardımcı olacaktır. Bu iki metalden gümüş daha oynak olsa da altınla birlikte hareket etmektedir. 2015’te gümüş ve tabi ki altın için anahtar etmen FED oldu. Yatırımcılar uzun zamandır FED’in faiz artışını bekliyorlar. Başta beklentiler faizlerde yaşanacak bir artışın değerli metalleri yaralayacağı yönündeydi ancak faiz artışı sürekli ertelendi ve bu olası artışın fiyatlar üzerinde yaratacağı büyük etki ihtimali düştü. Bunun sebebi ise artık faizlerin artacağını sağır sultanın bile duymuş olması, bu durumunda büyük ölçüde fiyatlandığıdır.
Arz tarafında aynı petrolde de gördüğümüz gibi üreticiler fiyatlar her ne kadar dipleri görse de üretimi kesmiyorlar bunu yerine büyük çoğunluğu maliyetlerini kesmeyi tercih etmekteler. 
Talep tarafındaysa karşımıza güneş enerjisi çıkmakta. Bazı yorumcular gelişen güneş enerjisi sektörünün gümüşün fiyatını yukarı çekeceği yönünde görüş bildiriyor. Bu yılın başlarında Thomson Reuters GFMS raporunda, güneş enerjisi sektöründeki talebin 2014’te 59.9 milyon onsla bir önceki yılın 7% yukarısında olduğunu ortaya koymakta. Bu yükselişin gelecek yıllarda da devam etmesi beklenmekte.
Öte yandan future piyasalarında altın ve gümüşü temsil eden yüksek miktarda kağıt bulunmakta ve spekülatif amaçlarla bunların üretimi yapılacaktır. Ancak talep, arzı arttırmadan da karşılanabilecek durumda. İşte bu bir problem teşkil edebilir. Böyle bir durumda çoğu yatırımcı aynı anda ve tek seferde ellerindeki kağıtları kullanıp teslimat isteyebilirler. Böyle bir durum olsa bile benzer durumlar daha önce ön plana çıktı ve fiyatlara korkunç etkileri olmadı. 
Sonlandıracak olursak görüldüğü üzere gümüşün ne zaman yükselişe geçeceği cevaplanması zor bir soru. Bu soruya kesin bir cevap vermek falcılıktan ileriye gitmeyecektir. Anahtar nokta diğer emtiaları da takip etmek olacaktır. Çoğu emtia 2008 deki diplerine yaklaştı. Gümüş 2008 de $8 la dip yapmıştı. Ayrıca güçlü dolarında gümüş için pekiyi olmadığını da söylememiz gerekir. Gümüş Nisan 2011’den beri ayı piyasasında ve bu çok açık bir aşağı yönlü trenddir. Her yüksek bir önceki yüksekten daha düşük, her düşük bir önceki düşükten daha alçakta gerçekleşmektedir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.