Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 31.12.2015

Majör Pariteler 2015’i Nasıl Geçirdi?

2015 yılının son günündeyiz artık ve paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir seneyi geride bırakmak üzereyiz. Peki majör pariteler yılı nasıl geçirdi, yılı hangi seviyelerde başlayıp hangi seviyelerde bitirmek üzereler ve yaşanan hareketlerin arkasında yatan sebepler nelerdi gelin kısaca bir göz atalım.
EUR/USD
2015’e 1.18’lerde başlayan pariteye yıl boyunca merkez bankaları arasındaki politika ayrışması yön verdi diyebiliriz. Fed’in faiz artırım sürecinde olması ve diğer tarafta ECB’nin parasal genişleme programına başlamasıyla euro değer kaybederken yıl içerisinde Amerikan doları değer kazanmaya devam etti ve bunun sonucunda da EURUSD’de aşağı yönlü hareket kaçınılmaz oldu. Yılın en düşük seviyesi olan 1.0460’lara kadar gerileyen parite bu seneyi ise 1.09 bölgesinde kapatmaya çok yakın artık. 2016’da da Fed kademeli olarak faiz artırmaya devam eder ve ECB’den ek parasal genişleme hamleleri gelirse düşüşler devam edebilir. Kaldı ki enflasyon üzerindeki aşağı yönlü risklerin devam etmesi sebebiyle değerli euro, ECB’nin işine gelmeyecektir önümüzdeki dönemde.
AUD/USD
Parite 2015 yılına 0.82 bölgesinde merhaba demişti ancak yıl boyunca AUD’un değer kaybettiğine şahit olduk. Bunun arkasında yatan sebeplerin başında ise Çin’deki yavaşlama ve emtia fiyatlarındaki sert düşüşlerin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Avustralya Merkez Bankası’nın yıl içerisinde 2 kez 25’er baz puanlık faiz indirimine gitmesinin de bu değer kaybında pay sahibi olduğunu söylemeden geçmeyelim. Kuvvetli doların da etkisiyle kademeli olarak düşüşe geçen AUDUSD’de yılın dip seviyesi olan 0.6910’ları gördü ve yılın son gününde 0.7310 seviyelerinde.

USD/CAD
Bu yıl petrol fiyatlarındaki düşüşün bedelini şüphesiz en ağır CAD ödedi. Kanada’nın önemli petrol ihracatçısı olduğunu biliyoruz ve petrol fiyatları üzerindeki baskının yıl boyunca devam etmesinin sonucu USDCAD’de yukarı yönlü hareketin de devam etmesi oldu. Yıl içerisinde Kanada’dan beklenti altı kalan veriler ve BOC’nin 2 kez faiz indirmesinden de destek bulan paritede güçlü doların da etkisiyle son 11 yılın en yüksek seviyesi görüldü ve bu yılın en yüksek seviyesi olan 1.40 bölgesine kadar bir yükseliş yaşandı. 2015’e 1.18 bölgesinde başlayan USD/CAD 1.38’lerden yılı geride bırakmak üzere.
GBP/USD
İngiltere’deki genel seçimlerin yarattığı belirsizlikle yıla başlayan GBP/USD 1.4565 ile yıl dibini gördükten sonra İngiltere Merkez Bankası BOE’nin 2015 sonunda faizleri artırabileceği beklentisiyle yükselişe geçti ve 1.5929 ile yılın zirvesini gördü. Sonrasında maaşlardaki artış ve büyüme hızının yavaşlaması ile enflasyonun %0’larda kalmasının etkisi ve Fed’in de faiz artışlarına başlaması ile 1.50 altına geriledi ve 2015’in son gününde 1.4820 seviyelerinden işlem görüyor. GBP/USD yıla 1.5270 bölgesinde başladığını da hatırlatalım.
USD/JPY
JPY dolara karşı en güçlü direnci gösteren para birimlerinden biri olarak karşımıza çıktı bu yıl. BoJ’dan yeni parasal genişleme hamlelerinin gelmemesi nedeniyle paritede yükselişler kalıcı olmadı. Ayrıca yaz aylarında Çin’de yaşanan kriz ortamının da USD/JPY üzerinde aşağı yönlü bir etki yarattığını gördük. Yıla 120.60’larda başlayan USD/JPY kısa süre sonra 115.84 ile yılın dibini gördü. Mayıs ayında ise 125.84 ile yıl zirvesi yaptı. Şuanda 120.40 seviyelerinde işlem gören USD/JPY 2015’i neredeyse başladığı seviyelerde bitiriyor.
USD/TRY
Bu yıl TRY için çok zorlu bir yıl oldu açıkçası. Jeopolitik riskler,Fed’in faiz artırım süreci ve içerideki politik belirsizliklerin etkisiyle USD/TRY 3.0748 ile yıl zirvesini gördü. Yıla 2.3528 seviyesinde başlayan USD/TRY, bir kaç gün içerisinde 2.2722 ile yılın en düşük seviyesini görürken, 2015’in son gününde bu raporu kaleme aldığımız anlarda ise 2.9260 bölgesinde işlem görüyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.