Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 31.01.2016

Hafta Sonu Neler Yaşandı?

Geçtiğimiz hafta paritelerde hareketliliğin ardı arkası kesilmemişti ve yine önemli bir hafta bizleri bekliyor. Bütün dikkatler ABD’den tarım dışı istihdamda olcak. Aralık ayında Fed’in yaklaşık 10 yıl aradan sonra faiz artışına gitmesinin ardından 2016 için 4 adet faiz artışı bekleniyordu hatırlayacağımız üzere. 
Fed’in ise istihdam ve enflasyonu çok yakından takip edeceğini biliyoruz bu süreçte. Açıkçası istihdam tarafında istenilen hedef yakalandı diyebiliriz ve %2’lik enflasyon hedefi biraz daha ön plana çıkmış durumda. Ancak tabi ki cuma günü piyasalar oldukça hareketli olacak ve istihdamda önemli bir kötüleşme yaşanması Fed’in faiz artışı konusunda bir kez daha düşünmeye itebilir.
Yurt içine baktığımızda Dış İşleri Bakanlığı Cuma günü bir Rus jetinin defalarca yapılan uyarılara rağmen Türkiye hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı. Rusya tarafından hava sahasının ihlal edilmediği açıklamaları gelirken yapılan iddiaların propaganda olduğu söylendi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiğini doğruladı. Önümüzdeki dönemde Türkiye – Rusya arasındaki jeopolitik gerginlikler yeniden tırmanırsa TRY için yeni riskler oluşabilir ve USDTRY’de yukarı yönlü hareketliliklere şahit olabiliriz. Biz de gelişmeleri yakından takip edeceğiz.
İngiltere tarafına baktığımızda ise bildiğimiz gibi bu yıl İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışı (Brexit) gündemde ve son yapılan ankete göre katılımcıların çoğunluğu Avrupa Birliği’nden çıkmayı onaylamıyor. %53 oranında Avrupa Birliğin’de kalınması yönünde oy kullanılırken, katılımcıların %36’sı çıkılmasını %10’u ise kararsız yönde oy kullanmış. Brexit ihtimalleri ve BoE’den gelen faiz artışı ile ilgili temkinli açıklamalarla birlikte önümüzdeki dönemde GBP üzerinde baskı devam edebilir.
Ayrıca pazartesi gününden itibaren Yunanistan’ın yardım paketi değerlendirmeleri başlayacak. Yunanistan’ın hükümet yetkilileriyle yapılacak olan görüşmeler bu hafta boyunca devam edecek. Ancak sonuca varılmasının Mart ayı sonu veya Nisan ayını bulabilececeği belirtiliyor. Yani euro için şuan için önemli bir risk teşkil etmese de önümüzdeki aylarda Yunanistan sorunu yeniden patlak verebilir.
Hafta sonu ekonomik takvimde açıklanan önemli bir veri yok açıkçası ve paritelerin ise yeni haftaya cuma günkü kapanışlardan farklı bir başlangıç yapması beklenmiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.