Paritelerde Sakin Geçen Günün Özeti

Piyasalarda Günün Özeti

Piyasalarda sakin bir günü daha geride bırakıyoruz. Dün akşam saatlerine doğru yaşanan toparlanmanın ardından petrol fiyatları üzerindeki baskı bugün devam ettiğini söyleyebiliriz. ABD dolar endeksi ise 98.00’ın biraz üzerindeki seyrine devam ediyor. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • İspanya’dan flaş TÜFE %0.0 ile beklentiden kötü geldi. Gelen verinin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • Euro Bölgesi’nden M3 para arzı %5.1 ile beklentinin hafif altında kalırken, özel sektör kredileri %1.4 ile beklentiden iyi geldi. Gelen verilerin de paritelerde önemli bir etkisi olmadı.
  • ABD’den beklemedki konut satışları -%0.9 ile beklentiden kötü geldi. Gelen veri USD için negatif olsa da paritelerde etkisi sınırlı oldu.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
EURUSD‘de sakin seyir devam ediyor günün ilk saatlerinden beri. Dün 1.0950 bölgesi altına gerileyen paritede bu bölge altında kalındığı sürece satıcıların hakimiyet sahibi olmasını bekliyoruz. Aşağıda 1.0900 ve ardından 1.0850 şuan için en yakın destek seviyelerimiz. Toparlanmalarda ise 1.0950 üzerine tamamen çıkılırsa 1.0980 ve 1.10 bölgesi direnç olarak çalışabilir.
USDTRY 2.90 bölgesi üzerinde tutunmaya devam ediyordu son günlerde ve bugün alıcılı devam eden paritede 2.92 direncinin kırılmasıyla yükselişler hız kazandı. Yukarı 2.93 ve 2.95 bir sonraki direnç bölgelerimiz. Geri çekilmelerde ise 2.90 ve 2.87 bölgeleri önemli destek olma özelliğini koruyor.
ALTINda boğalar bir türlü 1080 üzerinde aradıklarını bulamadılar. Bu bölgeye gerçekleşen yükselişler ayıların tepkisine maruz kaldılar. Bugün ise ayılar yeniden devreye girdiler ve 1060 seviyesine geri çekilme yaşandı. Bu bölgenin tamamen geçilmesi ile birlikte 1045 bölgesine doğru geri çekilme devam edebilir. Kısa vadede toparlanmaların gelmesi son derece normal fakat bu yükselişlerin orta ve uzun vadede satış fırsatı sunmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.