Uluslararası Döviz Piyasalarında Günün Özeti

Piyasalarda Günün Özeti

Çok hareketli bir haftaya girdiğimizi daha önce sizlerle paylaşmıştık. Haftanın ilk günü ise son dönemlerde geçirdiğimiz sakin pazartesilerden biri gibi dursa da yarından itibaren ekonomik takvim ısınmaya başlayacak.
Bugün dolar haftaya kuvvetli bir başlangıç yaptı ve dolar endeksi 100 seviyesinin üzerinde güne ediyor. Yurt içinde ise dış açık 3.62 milyar dolar ile beklentiden daha düşük olarak gerçekleşti ve baktığımızda bu durumun TRY’ye yansıması pozitif oldu. Dilerseniz bugün ekonomik takvimde veriler nasıl geldi kısaca bir göz atalım.
  • Asya seansında Japonya’dan perakende satışlar beklentiden iyi %1.8, öncü sanayi üretimi beklentiden kötü %1.4, konut başlangıçları beklentiden kötü %2.5 geldi. Avustralya’dan ise şirket karları %1.3 ile, özel sektör kredileri ise %0.7 ile beklentiden iyi geldi. Yeni Zelanda’dan da ANZ iş dünyası güven endeksi beklentiden iyi 14.6 geldi. Gelen veriler AUD ve NZD için son derece pozitif oldu ve AUDUSD ve NZDUSD’de toparlanmalar yaşandı.
  • Almanya’dan perakende satışlar beklentiden kötü -%0.4 geldi. Ancak gelen verinin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • Kanada’dan cari hesap beklentiden kötü -16.2 milyar geldi. Gelen veriyle birlikte USDCAD’de önemli bir hareketliliğe şahit olmadık.
  • ABD’den ise Chicago PMI 48.7 ve askıdaki konut satışları %0.2 ile beklentiden kötü geldi ancak verilerin beklenti altı kalmasının USD’yi çok da negatif etkilediğini söyleyemeyiz.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
USDJPY‘de bugün doların haftaya güçlü başlamasıyla birlikte alıcılı seyir izlendi. Zaten BoJ ve Fed arasındaki para politikalarının ayrışmasıyla da daha önce bir çok kez paritede yönümüzün yukarı doğru olmasını beklediğimizi söylemiştik. Bugün gelen yükselişlerle birlikte 123 bölgesinin üzerine kendini atan paritede bu bölge üzerinde günlük kapanışların gerçekleşmesiyle yukarı yönlü hareket hız kazanabilir. Yükselişlerin devam etmesi halinde öncelikle 123.40 ve ardından 123.60 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 123 ve 122.50 bölgeleri önemli destek olarak çalışabilir. USDJPY 123 bölgesi üzerinde kaldığı sürece alış için iyimser olmaya devam edeceğiz.
USDTRY geçen haftaya Rusya ile aramızda yaşanan olaylar sonrası jeopolitik risklerin artmasıyla birlikte gelen TRY satışlarıyla 2.93 bölgesine kadar yükselmişti. Ancak haftaya satıcılı başlayan paritede dış açığın beklentiden iyi gelmesiyle de 2.90 bölgesine kadar gelindi. Kısa vadede bu tarz gevşemeler yaşansa da orta ve uzun vadede paritede yönün yukarı doğru olmasını beklediğimizi söylemiştik. Aşağıda 2.90 hala en önemli desteğimiz. Bu bölge üzerinde kalındığı sürece satış için iyimser olmamaya devam edeceğiz. Yükselişlerin devamında ise yukarıda terkar 2.92 ve ardından 2.93 seviyeleri önemli direnç konumunda.
EURUSD ise satıcılı seyrine haftanın ilk günü de devam etti. Aşağı yönlü hareketin devam etmesiyle birlikte 1.0550 bölgesi de tamamen geçilirse 1.0500 seviyelerine kadar düşüşlerin hız kazandığına şahit olabiliriz. Toparlanmalarda ise 1.06 bölgesi önemli direnç olma özelliğini koruyor. Bu bölge altında kalındığı sürece paritede satış için iyimseriz. Bu haftaki ECB toplantısı ve Draghi’nin konuşmaları ise euronun önümüzdeki dönemde adeta kaderini belirleyecek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.