ABD’deb Büyüme Verisi

ABD İkinci Çeyrekte %2.3 Büyüdü

Dün FOMC’den gelen kararlara baktığımızda beklenen kadar şahin tonda açıklamaların olmadığını gördük ve faiz artırımı ile ilgili piyasaya herhangi bir sinyal verilmedi. Eylül ayı faiz artırım seçeneği masadan kalkmış değil. ABD’den önemli istihdam raporları açıklanacak. Fed gelecek olan bu verileri yakından takip etmeye devam edecek.
Bugün ABD’de büyüme ikinci çeyrekte %2.3 oldu. Amerikan ekonomisindeki büyümenin bu çeyrekte hızlandığını söyleyebiliriz. Diğer yandan ilk çeyrek için daha önce açıklanan daralma da büyümeye revize edildi.  2015’in ilk çeyreğinde limanlarda yaşanan aksaklıklar, küresel piyasalarda yavaşlama, kötü hava koşulları ve güçlü doların yol açtığı duraksamadan toparlandı.
Açıklanan diğer verilere baktığımızda ABD’den haftalık işsizlik başvurularında 267 binlik artış yaşandı. Harcamalar kaleminde ise %2.9’lik iyileşme yaşandı. Fed’in yakından takip ettiği çekirdek PCE ve PCE verileri de beklenti üzeri geldi.
Baktığımızda ilk başta büyüme verisi hafif beklenti altı kalsada ilk çeyreğe olumlu revizelerin gelmesi ve detayların da beklenti üzeri açıklanması USD için pozitif. FOMC’den sonra güne güçlü başlayan doların baskısında azalma yaşanmasına neden olacak bir rapor olmadığını söyleyebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.