FED Üyeleri Enflasyon Diyor

Evans İçin Varsa Yoksa Enflasyon

FOMC’de söz sahibi olan New York Fed Başkanı Dudley dün yaptığı açıklamada Fed’in faiz oranlarını muhtemelen bu yıl yükselteceğini ve ardından para politikasını kademeli olarak sıkılaştıracağını ifade etti. Dudley’nin açıklamaları Fed başkanı Yellen’ın değerlendirmelerine benzerlik gösterdi. Yellen, Küresel görünümdeki belirsizliğin faiz artırımını 2016’ya kadar ertelemeyeceğini belirtmişti.
San Fransico Fed başkanı Williams’dan da aynı tonda açıklamalar geldi. Williams, Fed’in faizleri artırmak istediğini ifade etti. Açıklamasının devamında ise faizlerin artması durumunda ABD ekonomisinin bu durumla başa çıkabileceğini belirtti. Dudley, bu yıl kademeli faiz artırımlarına başlanmasının uygun olacağını ve bu yıl işsizlik oranının %5’in altına gerileyeceğini söyledi.
Chicago Fed başkanı Evans ise bu açıklamalara muhalif kaldı. Evans, ABD para politikası yapıcılarının enflasyonda sürdürülebilir yukarı yönlü işaretler görene kadar faiz oranlarını artırmayı ertelemesi gerektiğini ifade etti. Açıklamasının devamında ise faiz artırımından önce enflasyonun gerçekten yukarı yönelmeye başladığına yönelik bugünden daha fazla güven duymak istediğini ve en iyi politikanın normalleşmeye doğru çok kademeli bir yaklaşım izlemek olduğunu sözlerine ekledi. Evans, FOMC’de bu yıl oy kullanan bir üye. Evans önceki değerlendirmesinde de Fed’in faiz artırımını gelecek yıla kadar ertelenmesi gerektiğini savunmuştu.
Üyelere baktığımızda bazıları bu yıl faiz artışının olması gerektiğini savunurken bazıları ise 2016 yılına ertelenmesi gerektiğini ifade ediyor. Açıkcası FOMC üyeleri istihdamda ve enflasyonda sürdürülebilir ilerleme görmek istiyor. FOMC’nin veriler doğrultusunda hareket ettiğini biliyoruz. Bu hafta ABD’den gelecek olan veriler özellikle istihdam raporu USD için çok kritik. Beklenti üzeri gelecek olan veriler USD’nin paritelerdeki baskısını iyice artırır.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.