Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 29.02.2016

Piyasalarda Haftanın İlk Günü Son Durum

Haftaya sakin bir başlangıç yapan piyasalarda bugün gözler Euro Bölgesi’nden gelecek olan TÜFE rakamlarındaydı. Hem manşet TÜFE hem çekirdek TÜFE beklentilerin altında kalırken, artık dikkatler Mart ayında düzenlenecek olan Avrupa Merkez Bankası’nda ve Draghi’nin konuşmalarındaolacak. Varlık alım programı ve negatif faiz oranlarına rağmen enflasyonda istenilen iyileşme yaşanmaması sonrasında ek parasal genişleme hamleleri gelecek mi artık sorularını yeniden gündeme getirmiş durumda. ABD dolar endeksi haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü hareketini sürdürürken, petrol fiyatlarında da toparlanma yaşanıyor. Ham petrolün varil başına fiyatı 33.50 doların üzerine yükselmiş durumda an itibariyle. Dilerseniz bugün gelen verilere göz atalım.
  • Asya seansında Japonya’dan perakende satışlar -%0.1 ile beklentilerin altında kalarak hayal kırıklığı yarattı. Beklenti altı kalan veri yen için negatif olsa da USDJPY’de önemli bir etkisi olmadı.
  • Kanada’dan cari hesap -15.4 milyar ile beklentilerden iyi gelirken, ham madde fiyat endeksi -%0.4 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veriler CAD için pozitif oldu.
  • ABD’den Chicago PMI 47.6 ile beklentilerin altında kaldı. Askıdaki konut satışları da -%2.5 ile beklentilerden kötü gelse de dolar çok da etkilenmedi açıklanan verilerden.
Paritelerde Son Durum :
USDTRY geçtiğimiz hafta akşam saatlerinde neredeyse 3.00’a kadar yükselmişti hatırlayacağımız üzere. Haftanın ilk gününde geri çekilme yaşanan kurda 2.95 üzerinde kalındığı sürece yükselişler için iyimser olmaya devam ediyoruz. 2.97 ve 2.98 bölgelerinin üzerinde kapanışlar gerçekleşmesi ile yeniden 3.00’lara doğru yükselişlere şahit olabiliriz. Aşağıda ise 2.95 ve 2.93 bölgeleri önemli destek durumunda.
EURUSD üzerindeki satış baskısı sürüyor. TÜFE verilerinin hayal kırıklığı yaratması euro için son derece negatif olurken parite 1 Şubat’tan beri en düşük seviyelerine gerilemiş durumda. Aşağı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1.0850 ve 1.0800 en yakın destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise 1.0950 ve 1.1000 seviyelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. 1.00 bölgesi altında kalındığı sürece paritede toparlanmaların satış fırsatı sunmasını bekliyoruz.
ALTIN ise haftaya alıcılı başladı. 1230 bölgesi üzerine kadar yükselen sarı metalde boğaların hakimiyeti sürüyor. Yukarıda 1240 ve 1250 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor ve buraların alınmasıyla ayıların canı iyice sıkılabilir. Aşağıda ise 1220 ve 1200 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Bu bölgeler üzerinde kalındığı sürece yükselişler için iyimser olamaya devam ediyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.