Uluslararası Döviz piyasaları Raporu – 29.01.2016

Piyasalarda Günün Özeti

Paritelerde yine hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bırakmak üzereyiz. Petrol fiyatları bugün 34 doların üzerini gördükten sonra yeniden 33 doların altına gerilemiş durumda. ABD dolar endeksine baktığımızda ise bu hafta hakim olan satıcılı seyrin ardından yönünü yeniden yukarı çevirdiğini görüyoruz. An itibariyle 99.60 seviyesi üzerinde devam ediyor güne. Yani haftanın son günü paritelerde USD’nin baskıyı artırdığına şahit olduk. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım. 
  • Asya seansına baktığımızda Japonya tarafında hareketliliğin oldukça fazla olduğunu gördük. BoJ faizlerde indirime giderek faiz oranlarını negatif bölgeye çekti ve hemen ardından USDJPY 300 pipslik keskin bir yükselişle 121.30 bölgesi üzerine yükseldi. Gün içerisinde de paritede yukarı yönlü hareket devam etti.
  • Euro Bölgesi’nden flaş TÜFE %0.4 ile beklentide gelirken, çekirdek flaş TÜFE %1.0 ile beklentilerden hafif iyi geldi. Gelen verilerin EURUSD’de etkisi sınırlı olsa da günün ilerleyen saatlerinde satıcılar hakimiyeti iyice ellerine aldı paritede.
  • ABD’den büyüme %0.7 ile beklentilerin bir tık altında kalırken, Kanada’da büyüme %0.3 ile beklentide gerçekleşti.
Paritelerde son durum :
EURUSD hafif satıcılı başladığı günde ABD’den gelen veriler sonrası sert düştü. 1.0850 bölgesinin de altına gerileyen paritede artık aşağıda 1.0800 ve 1.0730 seviyeleri önemli destek durumunda. Toparlanmalarda ise gözlerimiz daha önce de belirttiğimiz gibi 1.0950 ve 1.0980 bölgelerinde olacak.
USDTRY‘de piyasalardaki olumlu hava ve Merkez Bankalarının genişlemeci politikalarıyla birlikte geri çekilme devam ediyor. Bugün 2.96 bölgesi altını test eden paritede gevşeme bir miktar daha devam edebilir. Aşağıda 2.95 ve 2.94 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yükselişlerde ise 2.98 ve 3.00 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Kısa vadede bu tarz geri çekilmeler gelse de orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin bozulması için henüz geçerli bir sebep karşımıza çıkmıyor.
USDJPY BoJ’un faiz kararı sonrası sert yükseldi. 121.00 üzerine kendini atan paritede yukarıda 200 günlük hareketli ortalama direncinin geçtiği 121.40 bölgesi yükselişlerin hızını kesebilir. Ardından hedefte 122.00 bölgesi olacak. Geri çekilmelerde ise 120.30 ve 118.80 bölgeleri destek olarak çalışabilir. Fed ve BoJ arasındaki para politikası ayrışmasını da göz önünde bulundurursak USDJPY’de yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.